Bizi takip edin

Bankacılık

Türkiye’de Mobil Bankacılık Odaklı Siber Saldırılarda Binde 7’lik Artış Kaydedildi

Mobil bankacılığa yönelik siber tehditlere karşı bilgili olmanın önemi artıyor…

tarihinde yayımlandı

Bir siber güvenlik kuruluşu tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye’de mobil bankacılık odağındaki siber saldırılarda, 2019’un ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre binde 7’lik artış yaşandı. Veriler ışığında Türkiye’nin, küresel ölçekte mobil bankacılık saldırılarına en fazla hedef olan ülkelerden biri olduğu kaydedildi.

Mobil işletim sistemlerine göre ele alındığında siber saldırıların ağırlıklı olarak Android akıllı telefon ve tabletlerde etki gösterdiği bildiriliyor. Raporda kullanıcı faktörünün saldırılardan etkilenme olasılığını artıran temel etken olduğunun altı çizilirken ağırlıklı olarak oltalama saldırılarına maruz kalındığı, sahte uygulamaların indirildiği ve kaynağı bilinmeyen bağlantıların tıklandığı ifade ediliyor.

2019’un ilk üç ayında Türkiye’de 1,2 milyonu aşkın oltalama saldırısının gerçekleştirildiği ve söz konusu verinin 2018’ilk aynı dönemine göre yüzde 70’lik artışa işaret ettiği belirtildi.

Bankalar uygulama güvenliğini ön planda tutuyor

Bankalar, çok sık aralıklarla yaptıkları güvenlik güncellemeleriyle, en yeni siber saldırı yöntemlerine karşı müşterilerini güvende tutuyor.

Çok katmanlı doğrulama, gelişmiş uçtan uca şifreleme yöntemleri ve anlık e-posta/sms/bildirimler sayesinde hem teknik hem de sosyal mühendislik ile yapılan saldırılara karşı önlemler alınıyor.

Oltalama saldırısı başta olmak üzere mobil bankacılık odağındaki siber saldırılardan korunmak günümüzün kritik önem taşıyan dijital gerekliliklerinden. Peki akıllı telefonumuzu siber suçlulardan nasıl koruruz? Nasıl güvende tutarız? Yanıtı için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et