Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Akıllı Telefonu Güvende Tutmanın 12 Yolu

Dijital hayatın olmazsa olmazı akıllı telefonlar, olası tehditlere karşı bir dizi koruyucu stratejiyi gerekli kılıyor.  

tarihinde yayımlandı

Mobil cihazlar, günümüzde etkisi tartışmasız şekilde hissedilen ‘kimlik dönüşümünün’ temel aktörü adeta. Akıllı telefonlardaki bankacılık uygulamaları, dijital cüzdanlar, dijital para satın alınabilen yazılımlar neredeyse rutin birer kullanım alanı halini almış durumda. Üstelik bu cihazlar, dijital yaşamın neredeyse ‘cüzdanı’ olma özelliğine sahip. Video, fotoğraf, ses dosyaları, ekran görüntüleri gibi multimedyalardan, sosyal medyaya ilişkin detaylara, ilişki içerisinde bulunulan çevreden finansal bilgilerin erişilebilir çeşitli bölümlerine kadar geniş bir veri yükü söz konusu. Oranı hangi düzeyde olursa olsun bir kimsenin sahip olduğu akıllı telefon, kritik önem taşıyan çok sayıda veri içerebiliyor.

Finansal açıdan incelendiğinde örneğin nakit kullanımı, her geçen gün daha yoğun şekilde geri plana itiliyor. Büyük kısmı bankacılık kuruluşları tarafından teknoloji ekseninde sunulan çok sayıda finansal hizmet, uzun süre kararlı bir şekilde gelenekseli (nakdi alışverişler, faturaların şubelerde ödenmesi, vb.) tercih etmiş tüzel kişilerin de hızla dahil olduğu geniş bir kapsamda önem kazanıyor.

Peki ‘dijital çantamız’ akıllı telefonumuzu siber suçlulardan nasıl koruruz? Ne şekilde güvende tutarız? İşte yanıtlar…

1- Kilitli tutun

Ekran kilidi etkin bir akıllı telefon, kötü niyetli birini eline geçmesi halinde oluşan riski azaltır.

2- Şifreleyin

Bazı akıllı telefonlarda veri şifreleme özelliği mevcut. Kullanmanız halinde çalınma durumunda kişisel bilgilere ulaşılma ihtimalini azaltmış olursunuz.

3- İzin erişimlerini okuyun

Bazı uygulamalar kişisel veri kullanımının önünü açan erişim izinleri talep edebilir. Uygulamaları yüklerken veya kullanmadan önce izin erişimlerini gözden geçirerek kişisel verilerinize erişmeye yetkisi olmadığından emin olabilirsiniz.

 4- Güvenlik çözümleri kullanabilirsiniz

Güvenilir güvenlik çözümleri şirketlerinin uygulamalarını yükleyerek belirli taramalar ve uyarılar alabilir, cihaz güvenliğinizin seviyesini yükseltebilirsiniz.

5- Hırsızlık sonrasına yönelik önleyici özellikler kullanın

Bazı akıllı telefonlarda önyüklü şekilde gelen veya sonradan edinilebilen güvenlik çözümlerinden biri de ‘Anti-theft’ özelliği. Mobil siber güvenlik uygulamalarına entegre halde de sunulabilen bu özellik, akıllı telefonunuzun çalınması halinde uzaktan erişim, kilitleme, verileri silme gibi fonksiyonlar içeriyor. Ayrıca cihazınızın yerini belirlemenizi de mümkün hale getiriyor.

6- Güncellemeleri ihmal etmeyin

Yüklü uygulamalar ve mevcut işletim sistemine gelen güncellemeler, güvenlik açıklarının giderilmesini de kapsar. Güncellemeler vakit kaybedilmeden yüklenmeli.

7- iPhone için Jailbreak ve Android için Root işleminden kaçının

Genellikle ücretli uygulamaları ücretsiz kullanmak için tercih edilebilen bu tip yazılımsal işlemler, birbirine etki eden karmaşık güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Jailbreak ve Root sayesinde kötücül yazılımlar daha fazla yetkiye sahip olacağından cihazların veri koruma yöntemlerini etkisiz kılabilir. Cihazlarımızı savunmasız bırakmamak için en iyisi bu yöntemlere hiç başvurmamak.

8- Tanımadığınız hiçbir linke tıklamayın

Linkler dünyasında güvende kalmanın yolu kaynağı bilinmeyen hiçbir şeye tıklamamak. E-posta, SMS, web sitesi, push bildirim, sosyal medya reklamları gibi dijital hayatın farklı bölümleri, kimi zaman bir şeyleri tıklamanızı isteyen yönlendirici ifadeler sunabilir. Kampanyalardan, hediyelerden söz edebilir. Bu gibi durumlarda linkin aceleyle tıklanması yerine bağlantının öncelikli olarak ‘gerçek olmadığının varsayılması’ önemli bir güvenlik stratejisidir.

9- Uygulamaları indirmeden önce bunlara dikkat

Uygulama mağazalarında gezinmek eğlencelidir. Arama bölümüne yazarak ya da doğrudan kategorileri gezerek binlerce uygulama arasından seçimler yaparsınız. Çoğu ücretsiz olduğu için cazip ve merak uyandıran bu uygulamaların bazıları sahte olabilir. Buraya tıklayarak detaylarını görebileceğiniz gibi her yıl binlerce sahte uygulama tespit ediliyor. Yapılması gereken ise ne olursa olsun tüm uygulama (ve elbette oyunlar), indirilmeden önce temel seviyede incelenmeli. Bir başka uygulamayı taklit edip etmediğine, kullanıcı yorumlarına, puanına, indirilme sayılarına bakılmalı. Güvenilirliğinden emin olunmayan uygulamaları indirmekten kaçınmak olmazsa olmazlardan biri.

10- Halka açık yerlerde mobil şebeke tercihi daha güvenli

Kamu kuruluşu, otel, kafe, restoran gibi halka açık yerlerdeki WiFi bağlantısı, potansiyel tehditler barındırabilir. Ağa sızan kötü niyetli siber saldırganlar kritik önem taşıyan verilere, dijital kimliklere ve finansal öğelere erişim sağlayabilir. Özellikle online alışveriş ve bankacılık işlemleri gibi birinci öneme sahip işlemlerde mobil şebekenin kullanılması daha güvenli bir strateji olacak.

11- Bluetooth’u kapalı tutun

Kullanılmadığı durumlarda kapatılması önerilir. Aksi taktirde kötü niyetli kimselerin sizinle zararlı dosya paylaşması gibi olası sorunlar ortaya çıkabilir.

12- Tanımadığınız kişilere bilgi vermeyin

Polis, emniyet müdürü, savcı kimliğine bürünüp sizi arayan ve kritik önem taşıyan TC kimlik numarası, kredi kartı numarası gibi bilgilerinizi talep eden, bir yere para yatırmanızı isteyen kötü niyetli kişilere karşı yapmanız gereken tek şey telefonu kapatmak. Nedeni için konunun devamındaki videoyu izleyebilirsiniz.

Dijitalleşen dünyada çok sayıda ayrıntıyla oluşan kimliği tanımlamak kolay değil, üstelik korumak da oldukça önemli. Bu nedenle bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefon kullanımında da dikkatli davranmak ve güvenlik stratejilerini uygulamak büyük önem taşıyor.

Okumaya Devam Et