Bizi takip edin

Haberler

Sahte Kargo Bildirimleri İçeren ‘SMS Palavralarına’ Dikkat!

Dolandırıcılar, kargo şirketinden gönderilmiş izlenimi uyandırmaya çalıştıkları sahte SMS mesajları ile mağduriyete neden oluyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler…

tarihinde yayımlandı

Dolandırıcıların uzun yıllardır ara vermeden tercih ettiği yöntemlerden biri de sahte SMS mesajları. Kurumsal ve genellikle tanınmış firmaların adını kullanan kötü niyetli kimselerin amaçları ise hep aynı: Dolandırıcılık veya kişisel verilerin ele geçirilmesi.

SMS ile gelen tehdit

Bu kapsamda son dönemde sayısı artan tehditlerden biri de kargo şirketlerinden geliyormuş izlenimi uyandırılmak istenen sahte SMS mesajları. Dolandırıcılar bu mesajlarda e-ticaret alışverişleri sonrasındaki bildirimleri taklit ediyor ve kargo teslimatı ile bilgiler içeriyor gibi görünen ‘palavralarını’ sıralıyorlar. Nihai hedefleri ise SMS’in sonundaki sahte link. Tıklandığında kargonun nerede olduğunun görülebileceği yalanı ile kullanıcıları bu sahte linke yönlendirmek isteyen dolandırıcılar, buna tıklanması halinde kritik önem taşıyan kişisel bilgilerinizi ele geçirebiliyorlar.

Uzmanlar, SMS kimlik avı – smishing olarak tanımlanan dolandırıcılık yöntemine karşı uyarıyor. Konuyla ilgili olarak güvenlik uzmanı Jake Moore, “Bu mesajların sıklığı ve mesajlardaki yaratıcılık giderek artıyor. Sizi korkutma amacı taşıyan, büyük bir indirim sunduğunu iddia eden ve hemen harekete geçmenizi isteyen mesajlar geldiğinde bir kez daha düşünün. Duygularınızı etkileyen mesajlar, farkına varmadan sizi manipüle eder. Tıklamak için acele etmeyin. Gönderici bilgilerini kontrol edin, size sunulan bir teklifin bir kargo şirketinden gelip gelmeyeceğini düşünün. Olmayacak cazip tekliflere aldanmayın. Size özel, bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek bilgileri, şifre ve parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.” Diyor.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Telefonu Güvende Tutmanın 12 Yolu

Okumaya Devam Et