Bizi takip edin

Haberler

Google, 1700 Android Uygulamasını Kaldırdı

tarihinde yayımlandı

Google, SMS ve fatura sahtekarlıkları ile kullanıcıları kendi uygulamalarına çeken Joker adlı kötü amaçlı yazılımı içeren 1700 uygulamayı, Android uygulama mağazası Play Store’dan kaldırdığını duyurdu. Söz konusu uygulamalardan 24’ünün oldukça popüler olduğu ve toplamda 472 bin cihaza indirildikleri kaydedildi.

İlk olarak 2017’de tespit edilen Joker, Google’ın SMS izni kısıtlamasının ardından fatura dolandırıcılığına başladı.

Teknoloji şirketinin bir blog yayınında iddia ettiğine göre Joker adlı yazılım, tespit edilmemek için oldukça fazla sayıda gizlenme tekniği kullanıyordu.

Öte yandan Joker kötücül yazılımı bulaşmış mobil uygulamaları indiren kullanıcılar çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Ağırlıklı olarak indirdikleri uygulamaların özellikleri, başta belirtilenlerden çok farklıydı. En nihayetinde de cihazlarda SMS sahtekarlıkları ve fatura dolandırıcılığı gibi kötü amaçlı işlemler gerçekleştirdiler.

Google, Android işletim sistemine sahip cihazlar için sunduğu mobil uygulama mağazasındaki güvenlik sorunları ile 2019’da birçok kez gündeme geldi. 2020’de de benzer bir süreçle karşı karşıya kalınacak gibi görünüyor. Bu nedenle kullanıcıların cihazlarına indirecekleri uygulamalarla ilgili bir dizi temel güvenlik adımını uygulamaları öneriliyor.

Mobil cihaz güvenliği hakkında çeşitli ipuçları için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et