Bizi takip edin

Haberler

Daha Az Fidye Yazılımı Saldırısı ile Daha Fazla Ekonomik Kayıp Yaratıldı

2018’de fidye yazılımı saldırılarının dünya genelinde yüzde 20 azaldığı, buna karşın bu tür siber tehditlere bağlı ekonomik kayıpların bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak 8 milyar dolara ulaştığı açıklandı.

tarihinde yayımlandı

Siber suçların 2019 yılına ilişkin finansal etki boyutunu henüz bilmiyoruz ama geçtiğimiz yıl yarattığı ekonomik hasarı gösteren bir rakam mevcut. World Wide Web Foundation tarafından yayınlanan bir rapora göre siber suçların 2018’deki küresel etkisi ‘en az’ 45 milyar dolardı.

Bu son derece büyük kayba ilişkin şaşırtıcı detaylar söz konusu. Fidye yazılımı saldırılarındaki tuhaf değişim gibi…

2018’de fidye yazılımı saldırılarının dünya genelinde yüzde 20 azaldığı, buna karşın bu tür siber tehditlere bağlı ekonomik kaybın bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak 8 milyar dolara ulaştığı kaydediliyor. Denklem, örneğin sanayi kuruluşlarını yönelik saldırıların artmış olması, dolayısıyla siber korsanlar tarafından daha yüksek fidyelerin talep edilmesiyle açıklanıyor.

Öte yandan;

  • Kripto paralara yönelik saldırıların 3 kat,
  • Tedarik zincirlerine yönelik saldırılarda yüzde 78 arttığı bilgilerinin yanı sıra

Ele geçirilen kurumsal e-postalar yoluyla yapılan anlaşmalar şeklinde özetlenebilen BEC dolandırıcılığının neden olduğu kaybın sadece ABD için 1,75 milyar dolar olduğu detayı, raporda öne çıkan detaylar arasında yer alıyor. BEC saldırılarının yine ABD için 2016 yılına dair ekonomik etkisinin 3 milyar dolar olduğu hatırlandığında gelişmenin kayda değer olduğunu belirtmek mümkün.

Okumaya Devam Et