Bizi takip edin

Haberler

3 Yılda 200 Bin Fidye Yazılımı Mağduruna Yardımcı Olan Proje

No More Ransom portalı, fidye yazılımı kurbanlarına yönelik güçlü desteği ile dikkat çekiyor.

tarihinde yayımlandı

Fidye yazılımı ile mücadelede öne çıkan sosyal girişim projelerinden biri olan No More Ransom Project, www.nomoreransom.org üzerinden fidye yazılımı mağdurlarının taleplerini alıyor ve kayıpları gidermeye odaklanıyor.

Emniyet teşkilatları, siber güvenlik şirketleri, Avrupa Birliği ajansları gibi geniş bir kapsamda, 150’den fazla kuruluş nezdinde yürütülen iş birlikleri ile çalışmalarını sürdüren platformun, son üç yılda 200 bin kişinin çalınan dosyalarının kurtarılmasına yardımcı olduğu açıklandı.

Söz konusu yardımların ücretsiz şekilde sağlandığı kaydedilirken ortak çalışma neticesinde toplamda 108 milyon dolarlık meblağın siber korsanlar tarafından çalınmasının önüne geçildiği kaydedildi.

Katkıları ile dikkat çekiyor…

2016 yılında kurulan ve 35 dilde kullanılabilen No More Ransom Project, fidye yazılımı mağdurlarının küresel ölçekteki adreslerinden biri durumunda. Özellikle 2018’deki etkisi çok yüksek fidye yazılımı saldırılarından GandCrab’in zararlarının önlenmesine yönelik katkıları ile dikkat çekmişti. Bu kapsamda 40 bin kişinin dosyalarını deşifre etmeyi başaran platform, on binlerce kişinin toplamda 50 milyon doları bulan fidyeyi ödemesini önlemişti.

Fidye saldırılarına karşı alınabilecek önlemler için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et