Bizi takip edin

Bankacılık

Black Friday ve Siber Pazartesi Geldi, Daha Fazla Dikkat Zamanı!

Black Friday, bu sene 27 Kasım’da! Siber güvenliğe dair dikkati korumak gerekiyor, zira öncesindeki haftalardan itibaren sahte indirim ve alışveriş tuzaklarında artış kaydedilecek…

tarihinde yayımlandı

Köken olarak Black Friday, ABD’de Şükran Günü (Thanksgiving Day) olarak bilinen bayramdan sonraki ilk Cuma gününe verilen isim. Bu özel gün, alışverişte çeşitli indirimlere sahne olduğu için yıl boyu iple çekiliyor. Dolayısıyla ‘bayram tadında’ bir gün olarak kabul ediliyor.

Alışverişe dair bu dinamik dönemin, sadece ABD ile sınırlı kalmadığı, sınırları aşarak dünyanın her yerindeki birçok markanın cezbedici kampanya ve indirimlerle birbirleri ile rekabetine sahne olan, yüksek farkındalık sayesinde toplumu da harekete geçiren bir süreç halini aldığına şüphe yok.

Bu kapsamda Türkiye’de her yıl Kasım ayının son Cuma günü Black Friday adıyla büyük bir alışveriş dönemine sahne oluyor. Ülkemizde genellikle Kara Cuma-Muhteşem Cuma-Efsane Cuma gibi isimlerle anılan Black Friday, bu sene 27 Kasım 2020 Cuma günü gerçekleşiyor.

27 Kasım Cuma gününün 10-15 gün öncesinden itibaren başlayan ‘Black Friday indirimleri’ ve devamında 30 Kasım Pazartesi gerçekleşecek olan benzer bir diğer gün Siber Pazartesi (Cyber Monday) Kasım ayını fırsatlarla dolu bir dönem haline getirdi. Black Friday, tüketici elektroniği, giyim, dekorasyon ve daha birçok sektörde sürprizler ve indirimlerle yüzleri güldürüyor. İşte bu indirimli fiyatlarla alışveriş imkanı sunan dönemde siber güvenlik riskleri de hiç olmadığı kadar artırıyor. Bu noktada da farkındalık ve dikkat, artan risklerle birlikte daha fazla önem kazanıyor.

Sahte alışveriş sitelerinden oltalama e-postalarına, tüketicileri yanıltmaya yönelik SMS mesajlarından sahte sosyal medya reklamlarına kadar siber riske dair birçok yöntemin kullanıldığı dönem, dikkatli olmayı gerekli kılıyor. Döneme özgü risk unsurlarını gözardı etmeden alışverişleri gerçekleştirmek büyük önem taşıyor.

Peki Black Friday’de güvenli alışveriş için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sahte veya paravan siteler

Paravan site olarak da ifade edilebilen sahte sitelerin sayısında, internetten alışverişin yoğun hale geldiği bu tip dönemlerde büyük artışlar görülüyor. Black Friday ve Siber Pazartesi dönemlerinde basit e-ticaret sitesi kurup, olmayan ürünleri satan çok sayıda dolandırıcı ile karşılaşılıyor. Bu dolandırıcılık yönteminde kötü niyetli kimseler tarafından kişilerin kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgilerinin çalınması hedefleniyor.

Bir web sitesinden alışveriş yapmadan önce iletişim bilgileri (adres, telefon, vb.) incelenmeli, adres barının sol köşesindeki kilit işareti ile güvenlik açısından yeterli olunduğuna işaret eden SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olunmalı ve sunulan indirimlerin makul olduğuna kanaat getirilmeli. Zira 2 bin liralık bir ürünü kimse 100 liraya satmaz. Dolayısıyla çok abartı ve şaşırtıcı indirimlere şüphe ile yaklaşılması öneriliyor.

Ek olarak SSL sertifikasında sahip olan bir web sitesinde alan adı HTTPS ile başlar. Diğer taraftan SSL sertifikası her ne kadar sahte sitelerde de görülebilse de eğer böyle bir özellik yoksa platformdan alışveriş yapılmaması en doğru tercih.

Ayrıca her ne sebeple olursa olsun, telefonda veya mesajla kimseye kredi kartı bilgisi verilmemeli.

Go Güvenli Öde ve 3D Secure sistemini kullanınız

Go Güvenli Öde ve 3D Secure gibi kimlik doğrulama altyapısı sunan web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin. Bu altyapılar temelde, alışverişlerdeki ödeme safhasında kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından telefon numaranıza güvenlik amaçlı bir kod gönderilmesini esas alır. Sistem, telefona gönderilen kodun alışveriş yapılan platformda girilmesi ile süreci doğrulama işlevi sunar.

Go Güvenli Öde hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sanal kart kullanımını tercih edebilirsiniz

Kendinize ait bir sanal kart açarak içine gerçekleştireceğiniz alışveriş miktarı kadar para ekleyebilir ve banka bilgilerinizi vermeden satın alım yapabilirsiniz.

Dijital cüzdan kullanınız

Banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartları dijital ortamda saklayıp internetten alışveriş yapılabilmesini esas alan dijital cüzdanlar; ağırlıklı olarak akıllı telefonlardaki mobil uygulamalar üzerinden, genel itibarıyla da cihaz, online hizmet veya yazılım şeklinde kullanılabiliyor.

Mobil uygulama üzerinden dijital cüzdan kullanımı, fiziksel cüzdanlara göre şifreleme sistemleri sayesinde çok daha güvenli ve hızlı bir çözüm anlamı taşıyor. Tüm alışverişlerde kart bilgisi girilmesine gerek kalmıyor, işlemler uygulama üzerinden son derece pratik şekilde yönetiliyor.

Kendi cihazlarınızla alışveriş yapınız

Alışveriş yapacak kişinin kendi akıllı telefon, tablet veya bilgisayarını kullanması öneriliyor. Bu sayede başkasına ait bir cihazda bulunan olası risk unsurlarından korunmak mümkün hale gelebilir. Başkasına ait bir cihaz, siber saldırıya uğramış ya da kişisel ve finansal bilgileri çalabilecek zararlı virüslere enfekte durumda olabilir.

URL adresine her zaman dikkat ediniz

Gözünüz, web sitesi adres barında olsun. Tanınmış bir siteyi gördüğünüzde bile tedbirli olmanızda yarar var. Çünkü dolandırıcılar orijinal emsali ile neredeyse aynı sahte siteler oluşturup URL adresini de bir iki kelimeyle değiştirerek sizi tuzağa düşürmeye çalışıyor olabilirler.

Mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu zorunluluğu

Müşteri-ürünler ve mağazanın sorumluluklarını tanımlayan mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu, bir e-ticaret sitesinden yapılacak alışverişin olmazsa olmazı. Yasal bir zorunluluk ve web sitesinde bulunma şartı var. Eğer bir web sitesi bu sözleşmeleri sunmuyorsa alışveriş yapılmaması gerekir.

Halka açık Wi-Fi’a bağlanarak alışveriş yapmayınız

Halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamaya çalışın. Her internet bağlantısı, online ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. Online alışveriş için çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın.

İşletmeler de hedefte

Uzmanlar Black Friday ve Siber Pazartesi döneminde sadece tüketicilerin değil, satıcıların da dolandırıcılık kurbanı olabileceği uyarısında bulunuyor. Bu aşamada satıcının web sitesinde 3D Secure özelliğini kullanması gerektiği belirtiliyor. Tüketiciyi olduğu kadar satıcıyı da koruyan bu özellik, kredi kartı ile yapılan alışverişe SMS onayı verilmesi mümkün hale getirerek ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. Kart sahibi alışverişe itiraz ettiğinde satıcının parayı bankaya geri ödemesi zorunluluk. Satıcı ise ürünü eğer göndermişse 3D Secure kullanmıyorsa herhangi bir hak iddia edemiyor. Bu nedenle mağdur olan şirketlerin sayısı her geçen yıl artıyor.

Alışveriş ve indirim heyecanının tavan yaptığı Kasım ayının devamındaki Aralık ayının da yeri bir başka. Seri sonu ürünler, yeni yıl hediyesi, yılbaşı alışverişi gibi trendler gündeme gelecek. Genel olarak tüm e-ticaret alışverişlerinde güvenlik bariyerinizi yüksek tutmanız gerekli.

Bilgi Güvende olarak kapsamlı içerikler, derinlemesine ipuçları ve haberler yayınlayarak güvenli alışverişe dair farkındalığa katkı sağlamaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Okumaya Devam Et