Bizi takip edin

Haberler

Bir Başarı Hikayesi: Google Play Protect, 2019’da 1,9 Milyar Kötü Amaçlı Yazılımı Engelledi

tarihinde yayımlandı

Google, mobil uygulamalarda güvenliğin sağlanması için geliştirdiği Play Protect güvenlik hizmetinin, 1,9 milyar kötü amaçlı yazılımı bloke ettiğini açıkladı.

Bloke edilen kötü amaçlı yazılımların Android telefonlara Google’a ait olmayan uygulama platformlarından, kumar ve yetişkinlere yönelik sayfalardan indirildiği belirtildi.

Google Play Protect, yüklü olduğu telefonlarda kötü amaçlı yazılımları tespit ederek olası zararların önüne geçti.

Google, Play Protect’in aynı zamanda mobil uygulama mağazası Play Store’a 790 bin tehlikeli uygulamanın indirilmesini önlediğini duyurdu.

2018’de sunulan Play Protect, Android telefonlardaki uygulamaları taramadan geçirdiği gibi Google’a ait olmayan platformlardan indirilen uygulamaları da kontrol ediyor.

Diğer yandan Play Protect tarafından 2018 ve 2019’da günlük taramadan geçirilen uygulama sayısının 50 milyar olduğu belirtildi.

Google Play Project hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Son dönemde siber güvenlik odaklı çalışmalarına çok yönlülük kazandıran Google, 2019’da App Defense Alliance (Uygulama Savunma İttifakı) adlı iş birliğini de hayata geçirmişti. Android ekosistemini korumayı amaçlayan iş birliğinin üyeleri arasında ESET, Lookout ve Zimperium gibi güvenlik odaklı şirketler bulunuyor.

Okumaya Devam Et