Bizi takip edin

Haberler

Google’dan 3 Siber Güvenlik Şirketi ile Android Odaklı İş Birliği

Android uygulama mağazası Google Play’in daha güvenli hale getirilmesi için yeni bir adım atıldı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Küresel ölçekte Android işletim sistemine sahip milyarlarca cihaz bulunuyor. Türkiye’deki akıllı telefonların en az yüzde 70’inde Android işletim sistemi mevcut. Mobil ekosistemdeki mevcut gidişat, Android cihazların sayısının aralıksız şekilde arttığına da işaret ediyor. Konunun güvenlik boyutu ise mobil uygulamaların indirilebildiği bir platform görevi üstlenen Google Play etrafında şekilleniyor.

Bu kapsamda dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan Google Play’in daha güvenli hale getirilmesi için yeni bir adım atıldı. Google, Slovakya merkezli ESET ile ABD merkezli Lookout ve Zimperium siber güvenlik şirketleri ile iş birliği anlaşması imzaladı.

ESET, masaüstünden mobile uzanan geniş kapsamlı siber güvenlik çözümleri sunarken Lookout ve Zimperium, mobil güvenlik odağındaki yazılımları ile tanınıyor. App Defense Alliance (Uygulama Savunma İttifakı) adı altında lanse edilen anlaşma, her üç şirketin Android uygulama mağazasının güvenliği konusunda Google’ın halihazırdaki çözümlerine destek sunması esasına dayanıyor.

Bu noktada ESET, Lookout ve Zimperium’un kendi siber güvenlik araştırmacıları ile Google Play’deki güvenlik işleyişine entegrasyonu ve uygulamaların bu kapsamdaki uygunluğunun tespiti amaçlanıyor.

Anlaşma ile birlikte her gün milyonlarca uygulamanın güvenlik prosedürlerine uygunluğunun tespiti için geliştirilen sistemin (Google Play Protect) kapsamı da geliştirilmiş oluyor.

Okumaya Devam Et