Bizi takip edin

Haberler

Bazı Yazıcıların Kullanım Verilerini Topladığı Anlaşıldı

Bir teknoloji şirketine ait yazıcıların kullanıma ilişkin çeşitli verileri topladığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerine yönelik ilgisi yeni değil. Geçtiğimiz yıllarda popüler sosyal medya platformunun kullanıcı profillerine dair bilgileri bir veri şirketiyle yasal olmadığı halde paylaştığı kesinleşmişti. Söz konusu veri şirketi kapatılırken sosyal medya ağı da milyarlarca dolar ceza ödemişti. Buraya tıklayarak detaylarına göz atabileceğiniz yakın tarihli bir diğer gelişmede ise YouTube’un izleyici verilerini yasal olmayan şekillerde kullandığı ortaya çıkmıştı. Cezai yaptırımla sonuçlanan durumun ardından şimdi de bir üreticiye ait yazıcılarda, ‘veri toplama izni’ talep edildiği, genellikle kurulum aşamasında okunmadan kabul edilebilen izinin ardından kullanım bilgilerinin toplandığı anlaşıldı.

Siber güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen durumda iznin ‘gözden kaçma olasılığı yüksek’ bir şekilde, kurulum sırasında talep edildiği kaydediliyor. İznin verilmesinin ardından baskı yapılan dokümanların türü, yazdırılan sayfa sayısı, yazdırma modu, mürekkep/toner markası, yazdırılan dosya türü (.pdf, .jpg, vb.), yazdırmada kullanılan yazılım (Word, Excel, Adobe Photoshop), baskı zamanı gibi verilerin toplandığı, böylelikle sürece ilişkin hemen her şeyin kayıt altına alındığı belirtiliyor. Ek olarak kullanılan bilgisayarın modeli, üretim tarihi, garanti durumu gibi bilgiler de toplanıyor.

Uzmanlara göre yazıcılarda aceleyle kurulum gerçekleştirmek yerine dikkatli davranıp nelere onay verildiğinin incelenmesi, veri gizliliği açısından büyük önem taşıyor.

Veriler hangi amaçla toplandı?

Teknoloji üreticisinin topladığı verileri ne amaçla kullandığı ya da kullanmak istediği ise şimdilik bilinmiyor. Bununla birlikte müşterilere gönderilecek sarf malzeme/cihaz, vb. ürün/hizmet tanıtım e-postaları ve online reklam kampanyaları ile ilgili olabileceği tahmin ediliyor.

Gelişmenin netlik kazanmasının ardından ‘söz konusu iznin yazıcılarda bulunan menüdeki ilgili bölümde kapatılması’ tavsiye ediliyor. Ayrıca benzer durumlarla karşılaşmamak için genel olarak hangi kapsamda olursa olsun tüm teknolojik ürün ve hizmetlerle ilgili kullanıcı sözleşmelerinin tüm detayları ile okunması öneriliyor.

Okumaya Devam Et