Bizi takip edin

Haberler

YouTube’a Verilen 170 Milyon Dolarlık Ceza Yeterli mi?

YouTube, çocuklara yönelik veri gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle çarptırıldığı para cezasını ödemeyi kabul etti. Peki bu kapsamdaki yaptırımlar ne kadar caydırıcı?

tarihinde yayımlandı

YouTube, yılda 16-25 milyar dolar arası gelir elde eden bir video paylaşımı/izleme ağı. Devasa gelirleriyle birlikte kamuoyu oluşturma noktasındaki etkin gücü de son derece yüksek. Hemen her yaştan izleyenler için farklı konu ve ilgi alanlarına yönelik milyonlarca videonun bulunduğu YouTube, aynı zamanda çocuklar için yayınlanan içeriklerin de merkez üssü. Bu kapsamda YouTube’a yönelik olarak, ‘Kişisel veri gizliliğinin ihlal edildiği’ gerekçesiyle devam eden önemli bir dava, platformun 170 milyon dolar para cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı.

Dava konusu, YouTube üzerinden çocukların kişisel bilgilerinin ebeveynlerin rızası olmaksızın yasa dışı şekilde toplanması iddiasına dayanıyordu. ABD’de 1998’de yürürlüğe giren Çocuk Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nın (COPPA) ihlali anlamı taşıyan dava konusu sonuca bağlanırken verilen ceza direkt olarak kabul edildi ve herhangi bir temyiz isteminin gündeme gelmediği kaydedildi.

“Çocukları ve mahremiyetlerini korumaktan daha önemli hiçbir şey yok…”

Çocukların kişisel bilgilerinin toplanması ve daha sonra reklam gösterimlerinde kullanımı öncesinde ‘ebeveynlerinin izninin alınması’ esasına dayalı yasanın ihlali, YouTube ve bağlı olduğu Alphabet şirketi nezdinde karara bağlanırken konuyla ilgili açıklamada bulunan YouTube CEO’su Susan Wojcicki, “Çocukları ve mahremiyetlerini korumaktan daha önemli hiçbir şey yok. Veri toplanmasını sınırlandıracağız.” dedi.

Diğer yandan şirketin bugüne kadar toplanan kişisel verilerden milyonlarca dolar kazandığı ifade ediliyor. Bu noktada akıllara, verilen cezanın caydırıcılığı konusu geliyor. YouTube’un yıllık gelirinin yüzde 1’inden daha düşük bir rakama denk gelen ceza, veri gizliliği konusundaki yaptırımların sorgulanmasına neden oluyor.
Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Okumaya Devam Et