Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

800 Bini Aşkın Mobil Cihazı Etkileyen Yeni Bir Botnet Bulundu

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlere bulaşarak kullanıcı verilerinin uzaktan yönetimini olası hale getiren yeni bir botnet keşfedildi.

tarihinde yayımlandı

Başlarken…
Botnet nedir?
Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik ürünlere kullanıcı inisiyatifi dışında yasal olmayan yöntemlerle (sahte Android uygulamaları gibi) yüklenerek, siber korsanlar tarafından çeşitli görevlerde kullanılan kötü amaçlı yazılımlara botnet denir.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara, sahte bankacılık ve sosyal ağ da dahil olmak üzere çeşitli konulardaki uygulamalar üzerinden bulaşan yeni bir botnet, tüm ayrıntıları ile ortaya çıkarıldı.

Siber korsanların kullanıcı verilerine uzaktan erişim ya da kontrolünü mümkün kılan botnet’in, Android işletim sistemi önyüklü 800 binden fazla cihaza bulaştığı belirtildi. Botnet’in ağırlıklı olarak bankacılık bilgilerinin ele geçirilmesini esas aldığı bildirildi.

140’dan fazla APK dosyasına (cihazlara yükleme yapmak için gerekli öğeleri barındıran dosya) sahip olduğu bildirilen botnet ile özellikle Rusya’daki kullanıcıların hedef alındığı kaydedildi.

Sahte Android uygulamaları hız kesmiyor

Sahte Android uygulamaları, 2019’un öne çıkan siber güvenlik konu başlıklarından biri olmaya devam ediyor. Android işletim sisteminin mobil uygulama mağazası Google Play’e, çeşitli güvenlik kontrollerinden ustalıkla sıyrılarak dahil olan sahte yazılımlar, indirilmeleri halinde cihazlardaki kritik verileri tehdit ediyor.

Bu noktada önleyici adım olarak güvenilirliğinden emin olunmayan herhangi bir uygulamanın yüklenmemesi, yükleme öncesinde temel kontrollerin (uygulamanın aldığı puanlar, yorumlar, vb.) yapılması öneriliyor.

Daha fazla siber güvenlik detayı için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et