Bizi takip edin

Haberler

Bu da Oldu: 400’den Fazla Veteriner Kliniği Siber Saldırıya Uğradı!

ABD’de 700’ü aşkın veteriner kliniğine sahip olan National Veterinary Associates’ın fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı açıklandı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Dünya genelinde 700’den fazla veteriner kliniği bulunan ABD/Kaliforniya merkezli National Veterinary Associates’ın 400’ü aşkın şubesini ilgilendiren bir siber saldırıya maruz kaldığı kaydedildi.

Fidye yazılımı türündeki siber saldırının verilerin bulunduğu sunucuları etkileyerek şirket kayıtları, ödeme sistemleri ile çeşitli yazılımları hedef aldığı; her şeyin normal seyrine dönmesi için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

27 Ekim 2019’da tespit edilen saldırının ardından iki siber güvenlik firmasıyla çalışılmaya başlandığı bilgisi de paylaşıldı.

Fidye elde etmeye yönelik saldırılar, kötü amaçlı yazılımın eşzamanlı olarak harekete geçirilmesi ve sistemlerin kullanılmaz hale getirilmesi esasına dayanıyor. Bu kapsamda National Veterinary Associates’da kötü amaçlı yazılımın yayılmasını önleme prosedürlerinin vakit kaybedilmeden uygulandığı, ancak birçok kliniğin saldırıdan etkilendiği söyleniyor.

Saldırıda kullanılan söz konusu fidye yazılımının, ağırlıklı olarak büyük ölçekli kurumsal platformları hedefleyen Ryuk olduğu ifade ediliyor. 2019’daki tahrip edici etkileri ile dikkat çeken Ryuk, Hermes kaynak kodundan türetilen bir fidye yazılımı ve ilk kez ortaya çıktığı 2018’den itibaren sürekli olarak geliştiriliyor.

Öte yandan kuruluşun pazarlama müdürü Laura Koester, siber saldırıyla birlikte birkaç gün süreyle çevrimiçi başvuru kabul edemediklerini, ancak halihazırda tüm veteriner kliniklerinin hizmet vermeye devam ettiğini ve hasta kayıtlarına erişim sorununun ortadan kalktığını açıkladı.

Bu noktada söz konusu çözümlerin nasıl sağlandığı sorusu akıllara geliyor; National Veterinary Associates, fidye talebinin karşılanıp karşılanmadığı sorusunu yanıtsız bırakıyor.

Okumaya Devam Et