Bizi takip edin

Haberler

12 Yaş Üstü Genç Siber Korsanlara İkinci Şans

Hollanda ve İngiltere’de hayata geçirilen Hack_Right adlı kampanya, 12-26 yaş arası siber korsanların beyaz hacker’a dönüştürülmesini esas alıyor.

tarihinde yayımlandı

Çocuk ve gençlerin bilgisayarlarını siber korsanlık gibi kötü amaçlarla kullanmak istemeleri, bazı kuruluşların zayıf güvenlik yapıları ile birleştiğinde ortaya bir tür kaos çıkıyor. Siber suçlara karışan gençlerin sayısı her geçen gün artarken bu noktada Hollanda ve İngiltere’de hayata geçirilen Hack_Right adlı proje, suç işlediğinin farkında olsun ya da olmasın 12-26 yaş arası gençlerin beyaz şapkalı hacker’e dönüştürülmesini hedefliyor.

ZDNET’in haberine göre Hack_Right, gençlerin belli noktalarda eğitilerek suçtan uzak tutulmasını esas alıyor. Planın temel amacı ise gençleri rehabilite etmek…

Siber suçludan beyaz şapkalı hacker’a dönüşüm

Projeye dahil olmak için katılımcı adayının kolluk kuvvetine ‘siber suç işlemiş olabileceğini’ bildirmesi gerekiyor. Sürecin devamında suçun teyidi yerine şüpheli ziyaret ediliyor ve ilgili kişinin toplam 20 saatlik etik bilgisayar eğitimi görmesi sağlanıyor. Devamında da gençlerin potansiyel kariyerlerini siber güvenlik uzmanı şeklinde geliştirmeleri için gerekli yönlendirmeler yapılıyor.

12 yaş üzeri gençlerin siber korsan olmasının önüne geçmeyi hedefleyen proje, mobil cihazları ve dijital kimlikleri ile büyüyen bir nesil göz önüne alındığında son derece inovatif. Siber güvenlik profesyonellerine duyulan ihtiyacın artacağı argümanıyla hareket edildiğinde de gençlerin potansiyellerini boşa harcamalarını engelleyici bir adım özelliği taşıyor.

Okumaya Devam Et