Bizi takip edin

Haberler

Zoom 2021’de Güvenlik Araştırmacılarına 1,8 Milyon Dolar Ödül Dağıttı 

2021’de 401 adet ihbara toplamda 1,8 milyon dolar ödül verilirken, programın başlangıcından bu yana 2,4 milyon dolar dağıtıldığı duyuruldu… 

tarihinde yayımlandı

Zoom, 2021 boyunca güvenlik zafiyetlerini tespit eden beyaz şapkalı hacker’lara toplam 1,8 milyon dolar ödül dağıttı. Özel veya kamuya açık olarak gerçekleştirilebilen “Bug Bounty” programları, bağımsız güvenlik araştırmacılarının güvenlik zafiyetleri hakkında bildirilerde bulunmasını ve şirketlerin güvenlik açıklarını fark etmelerini sağlıyor.

Sadece ABD’de 2025 itibarıyla siber güvenlik alanında 3,5 milyon istihdam açığının beklenmesi, şirketlerin güvenlik sistemlerindeki zafiyetleri tespit etmek adına bağımsız araştırmacılara yönelmesine etki ediyor.

Harici araştırmacıların yanı sıra güvenlik araştırmalarını meslek olarak benimseyen kişiler, yazılımlar ve hizmetler üzerinde testler gerçekleştirerek güvenlik sistemlerini kontrol ediyor.

Pandemi sürecinde popüler olan Zoom video konferans yazılımı, bir süre sonra ciddi güvenlik zafiyetleri nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Şirket, o dönemden bu yana güvenlik sorunlarını çözmek için Bug Bounty programı başlattı.

Zoom’un ana programı özel olsa da, platform düzenli olarak güvenlik araştırmacıları ile çalışıyor. Şirketin Bug Bounty programında 800’den fazla araştırmacı olduğu belirtiliyor.

2021’de 401 ihbara 1,8 milyon dolar ikramiye verilirken, programın başlangıcından bu yana 2,4 milyon dolar ödül dağıtıldığı belirtildi.

Okumaya Devam Et