Bizi takip edin

Bankacılık

Zimmetine 650 Bin Lira Geçiren Siber Suç Çetesi Çökertildi

Birçok ilde çok sayıda kişiyi mağdur eden siber suç çetesi, Siber Suçlarla Mücadele Polisi tarafından yapılan eş zamanlı operasyonla çökertildi.

tarihinde yayımlandı

Kendilerini banka görevlisi gibi tanıtarak çok sayıda kişinin finansal bilgilerini ele geçirerek yüz binlerce lira çaldığı belirlenen siber suç çetesi; İstanbul, Antalya, Ankara, Çanakkale, Ordu, Kocaeli ve Zonguldak’ta Siber Suçlarla Mücadele Polisi tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarla çökertildi.

Siber korsanların kullandığı yöntem son derece tanıdık. Sahte banka ve e-ticaret siteleri ile tuzağına düşürdüğü kişilerin isim, soy isim, banka numarası gibi bilgilerini ele geçiren siber korsanlar; daha sonra mağdurlar telefonla arayarak ‘hesaplarında anormal hareketler gözlendiğini ve müdahale edileceğini’ söylediler. Bilgilerin önceden ele geçirilmiş olması, telefonla aranan kurbanların siber korsanlara inanmalarını sağlamıştı. Bu noktada internet bankacılığına giriş için kullanılan iki adımlı kimlik doğrulama süreci (kullanıcı adı ve şifrenin girilmesinin ardından telefona gelen SMS’te yer alan kodun girilmesi), mağdurların cep telefonlarına gelen SMS’teki kodu siber korsanlara söylemeleriyle aşıldı.

650 bin lira çaldılar…

Aynı yöntemle toplamda 650 bin lirayı zimmetine geçiren siber korsanlarla ilgili olarak yapılan şikâyet üzerine operasyon düzenlendi. Maksut K. Adlı kişinin lideri siber olduğu suç şebekesi kıskıvrak çökertildi. Toplam 22 kişinin yargılanmak üzere adliyeye sevk edildiği, 25 şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi.

Ne yapmak gerekiyor?

Okumaya Devam Et