Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Zararlı yazılımla sadece 1 günde 18 bin yönlendiriciyi ele geçirdi

Siber saldırgan, bilinen bir güvenlik açığını kullanarak yaklaşık 18 bin yönlendiriciden oluşan bir BotNet ağını sadece bir günde oluşturmayı başardı.

tarihinde yayımlandı

huawei

Sadece 1 gün içerisinde 18 bin yönlendiriciyi ele geçirerek oluşturulan BotNet, NewSky Security tarafından tespit edildi. Huawei HG532 model yönlendiricilerde bulunan CVE-2017-17215 güvenlik açığını kullanan zararlı yazılım 37215 numaralı bağlantı noktasından yönlendiricilere erişiyor. 18 Temmuz sabahı yayılmaya başlayan zararlı yazılım sadece bir gün içinde 18 bin yönlendiriciyi ele geçirmeyi başardı.

Bilinen bir güvenlik açığının kullanılması riski daha da artırıyor

BotNet’i oluşturan kişinin Wicked ve Anarchy takma adlarını kullanan siber saldırgan olduğu tahmin ediliyor. Saldırgan aynı zamanda geçmişte birçok IoT cihazını etkileyen Mirai adlı yazılımın da yazarı. 18 bin cihazdan oluşan böylesine devasa bir BotNet’in sadece bir günde daha önceden bilinen bir güvenlik açığının kullanılarak oluşturulabilmesi çok büyük bir güvenlik riskinin olduğu anlamına geliyor.

Diğer taraftan benzer bir güvenlik açığının Realtek yönlendiricilerde bulunduğu ve bu açık kullanılarak büyük bir BotNet ağının oluşturulma riskinin olduğu da uzmanlar tarafından belirtildi.

Okumaya Devam Et