Bizi takip edin

Yardım Merkezi

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik taraması yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Tarih:

-

Neredeyse her hafta bir kullanıcının bilgisayarını temizlerken zararlı yazılımlarla karşı karşıya kalıyoruz ve onlara tavsiyeler veriyoruz. Böyle durumlarda bazen onlarca zararlı yazılım görüyoruz ve bunların çoğu da kullanıcıya sahte antivirüs (AV) yazılımları yükletmek için her numarayı deneyen zararlı yazılımlardan oluşuyor. Ama çok daha ciddi bazı durumlarda kişisel verileri kilitleyen fidyeci yazılımlar da buluyoruz.

Bu durum karşısında neredeyse tüm bu kullanıcılar doğal olarak antivirüs programlarının hatalı olduğundan ve uluorta bir zararlı yazılımı bile tespit edememesinden şikayet ediyorlar.

Bunun üstüne bir de bu antivirüs yazılımı, kullanıcıyı “koruma” karşılığında bilgisayar performansını baltalıyorsa, işler daha da sinir bozucu hale gelebiliyor.

Antivirüs yazılımlarının hiçbiri zararlı yazılımların hepsini tespit edemez. Bunun nedeni, profesyonel zararlı program yazarları tarafından üretilen yazarlı yazılımların ve botnet ekosistemlerinin, tespit edilmeye başladığında kendilerini otomatik olarak güncelleyecek şekilde tasarlamasıdır. Antivirüs motorları icabında milyonlarca zararlı yazılım çeşidi tespit edebiliyorlar ama daima bir adım geride kalmanın ötesine geçemiyorlar; çünkü keşfedilmeyi önlemek için kendi kendini değiştiren yazılımları bulamıyorlar.

Bazı ürünlerin diğerlerinden daha iyi puan almasına rağmen, genel doğruluk oranları her zaman yukarı ve aşağı gider ve bu oranlar dönem dönem değişir. Ama gene de tekrarlıyoruz; hiçbir AV ürünü %100 doğru değildir. Hiçbir ürün, bir yıl boyunca süper doğru olmayacaktır.

Kitlelere maksimum zararlı yazılım tespiti

Yapmanız gereken şu: Kararlı ve kabul gören bir başarı geçmişine sahip, sisteminizi yavaşlatmayan bir antivirüs ürünü kurun. Daha sonra Windows Sysinternals Process Explorer‘ı veya Autoruns‘ı kullanarak, hali hazırda çalışan yürütülebilir dosyaları, elde edebileceğiniz en iyi doğruluğu (küçük bir yanlış alarm yüzdesiyle) sunan VirusTotal‘ın 67 antivirüs motoruna karşı test edin.

Aşağıdaki adımları sırayla tüm Windows bilgisayarlarınızda uygulayın

1- Bilgisayarınızın internete bağlı olduğundan emin olun.

2- Microsoft sitesi olan Sysinternals.com‘a gidin.

3- Process Explorer‘ı ve Autoruns‘ı indirin. Sitedeki her şey gibi bu ikisi de ücretsiz.

4- Bu programları unzip edin. Process Explorer için procexp.exe’yi kullanın. Autoruns için autoruns.exe’yi kullanın (autorunsc.exe ise programın komut satırı sürümü oluyor).

5- Üzerine sağ tıklayın ve program dosyasını Yönetici olarak çalıştırın ki böylece Yönetici’nin güvenlik bağlamında çalışsın.

6- Önce Process Explorer’ı çalıştırın (Autorun’ları daha sonra açıklayacağız). Ekranın üst kısmındaki Seçenekler menüsünü seçin.

7- VirusTotals.com’u ve Check VirusTotals.com’u seçin.

8- Bu, çalıştırılan tüm yürütülebilir dosyaları Google tarafından işletilen ve bakılan VirusTotal web sitesine gönderir. Lisansı kabul etmek için bir mesaj alacaksınız; Evet olarak cevaplayın. Bu esnada açılan VirusTotal web sitesini kapatabilir ve Process Explorer’a geri dönebilirsiniz.

9- Process Explorer’da Virüs Total etiketli bir sütun göreceksiniz. Ya Hash Submitted (ilk birkaç saniye boyunca) diyecek ya da size 0/67, 1/67 ya da 14/66 vb. gibi bir oran verecek.

Sistemi doğru kullanmak için dikkat edin

Tahmin edebileceğiniz gibi, görüntülenen VirusTotal oranı, VirusTotal’da kaç tane antivirüs motorunun seçilen yürütülebilir dosyanın kötü niyetli olduğunu bildirdiğini gösteriyor. Şimdilik antivirüs motorlarının listesi 67, ancak bu rakam her zaman yukarı ve aşağı olmak üzere değişiyor. Bazı çalıştırılabilir dosyaların neden bazı motorlar tarafından denetlenemediğini anlayamadık, ancak paydadan (alt sayı) bağımsız olarak eğer sayaç (çizginin üstü) sıfırdan büyükse, o zaman elinizde bir zararlı yazılım var demektir.

Bununla birlikte, eğer sonuç 1/57 veya 2/57 çıkıyorsa böyle bir sonuca yanlış alarm denir yani muhtemelen programda zararlı bir unsuz bulunmamaktadır. Öte yandan, yalnızca bir motor tarafından tespit edilebilen gerçekten zararlı bir yazılımla da karşılaştık, bu yüzden söz konusu programın adını ve satıcısının tanıdık olup olmadığını iki kez kontrol edin. Eğer değilse, kötü niyetli olabilir. Sonuç 1 çıkarsa telaşlanmaya gerek yok demektir. Durum 2 ise, biraz daha araştırma gerekebilir. Ancak 2’li sonuçlar bile çoğu zaman yanlış alarm çıkıyor. Aşağıdaki ekranda, her ikisi de meşru bir satıcı olan Winzip Computing ile ilgili iki yanlış alarm örneği görülüyor.

Emin değilseniz, basit bir şekilde rapor edilen orana tıklayın. Böylece hangi AV motorunun pozitif, hangisinin de negatif verdiğini gösteren VirusTotal sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. VirusTotal, sayfanın üstünde biri kırmızı şeytan ve diğeri de hale giyen yeşil bir surat olmak üzere iki simge görüntülüyor. Eğer ok işareti yeşil suratı gösteriyorsa, bu, VirusTotal’ın deneyimi kapsamında bir kötü amaç izine rastlanmadığı anlamına geliyor.

Hiçbir tehdit gözünüzden kaçmasın

Öyleyse neden mi çoğu zaman yanlış alarm veren bir programı tavsiye ediyoruz? İlk olarak, problemin kaynağı Process Explorer programı değil; VirusTotal. AV üreticileri araştırma ve temizleme işlemleri olgunlaştıktan sonra genellikle yanlış alarmları saatler içinde giderirler. Ara sıra çıkan ufak tefek yanlış alarmları geçersek, VirusTotal kadar isabetli tek bir antivirüs motoru bile bulamayacaksınız. Aşırı dikkat ile beraber küçük hatalar oluşabilir, ancak VirüsTotal ile birçok AV’nin gözden kaçırdığı tehditleri kolayca tespit etmek mümkün. 67 farklı AV motorunun gücünü kullanan bu hizmet, kötü amaçlı yazılımlara karşı en iyi güvenliği sağlıyor. Antivirüs programınız bir şeyler kaçırabilir, ama VirusTotal’dan kaçış yok.

Çoğu kötü amaçlı yazılım, 3 veya daha yüksek çıkan bir oran sonucu yakalanır (ör. 13/67). Aslına bakacak olursak, sonucun 3 ya da daha yüksek olduğu hiçbir oranda yanlış alarma rastlamadık. Bu rakamda veya üstünde bir oran gördüğümüzde Process Explorer’da sağ tıklıyoruz, dosya konumu yolunu not ediyoruz ve program dosyasını kesinlikle tanımıyor ve güvenmiyorsak işlemi sonlandırıyoruz.

Sonra yürütülebilir dosyayla ilişkili dosyaları manuel olarak siliyoruz. Ancak dikkatli olun: Böyle bir uygulama veya sürücünün ihtiyacı olan bir dosyayı yanlışlıkla silme ihtimaliniz hiç de düşük değil. Bu yönde korkularınız varsa, alternatif bir şekilde dosyayı yeniden adlandırmanız da yeterli olacaktır. Bu, zararlı yazılımı sistemden kaldırmasa da en azından aynı dosyayı kullanarak tekrar çalışmasını engelleyecektir. Biz genellikle, “zararlı” ile biten bir dosya uzantısına sahip bir isim kullanıyoruz, böylece tekrar gördüğümüzde ne yaptığımızı daha kolay hatırlıyoruz. Genellikle silmek istediğimiz dosyanın kötü amaçlı olup olmadığından emin değilsek, dosyayı yeniden adlandırıp bir hafta bekliyoruz ve sistemin olumsuz etkilenmediğinden emin olduktan sonra dosyayı siliyoruz.

Autorun kullanmayı deneyin

Bazen kötü amaçlı yazılımlar sizinle “kavga edebilir” ve işlemi sona erdirmenize izin vermeyebilirler. Öyle bir durumda, yukarıdaki işlemi tekrar edin ama bu sefer Autoruns ile devam edin. Autoruns kullanarak programın bilgisayar açılırken yüklenmesini engelleyin. Bilgisayarı tekrar başlatın ve Process Explorer’ı tekrar çalıştırın. Genellikle bu aşamada kötü amaçlı yazılım programı çalışmaz ve silinebilir. Eğer Autorun kullanmanız sonuç vermediyse ve dosya hala size karşı kendini savunuyorsa, Güvenli Kip’i girerek yürütülebilir dosyayı silmeniz veya yeniden adlandırmanız gerekecek. İnanın bunca yıldır bu aşamanın ötesine geçebilen zararlı tek bir programla bile karşılaşmasak da imkansız bir durum değil. Bu durum gerçekleşirse, VirusTotal’ı kullanarak hangi virüsten koruma ürününün hedef dosyayı zarlı olarak algıladığını öğrenin, bu AV programını indirin ve dosyadan kurtulmak için bilgisayarınızda çalıştırın. Eğer dosyaları elle silmek zor gelirse, bu yöntemi zararlı yazılım temizleme operasyonunun ilk adımı olarak da kullanabilirsiniz.

Masaüstünüzde Process Explorer’a bir kısayol ekleyin. Daima “Yönetici olarak çalıştır” şıkkını seçin. Bize genellikle yürütülebilir dosyaya (masaüstü kısayolu değil) sağ tıklayıp, Özellikler’i seçip, daha sonra Uyumluluk sekmesine geçip, Tüm Kullanıcılar için Ayarları Değiştir’i seçiyor ve ardından Bu programı Yönetici olarak çalıştır’ı seçiyoruz. Windows’un 64 bit sürümünü kullanıyorsanız, programın 64 bit sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Herkesin en az haftada bir kez Process Explorer veya Autoruns’u indirip çalıştırmasını öneriyoruz. Eğer zaman ayıramıyorsanız, bunu hiç olmasa bilgisayarınız şüpheli bir davranış gösterdiğinde yapın.

Uyarı: Zararlı yazılım tespiti her zaman başarılı olmayabilir

Açık olmak gerekirse bu tespit metodu bile mükemmel değil. Bir takım zararlı programlar bu tür bir taramadan sıyrılabilir. Neyse ki bu tür zararlı yazılımlara rastlamak (en azından şimdilik) oldukça düşük bir ihtimal. Tabi gelecek ne gösterir bilinmez; zararlı program yazarları ani bir atılımla Process Explorer ve Autoruns’ın gazabından kurtulabilirler. Ama durum henüz öyle değil ve yukarıda bahsettiğimiz yöntem, kullanabileceğiniz en iyi korunma yöntemlerinden birini oluşturuyor.

Zararlı yazılımlardan uzun vadede korunmak için verebileceğimiz en iyi tavsiye aslında size çok da yabancı gelmeyebilir. Yazılımınızı aksatmadan eksiksiz olarak güncelleyin (özellikle tarayıcı ve tarayıcı eklentilerini). Hepsinden önemlisi, kurmamanız gereken bir şeyi kurmayın. Son olarak, farklı siteler arasında aynı parolaları kullanmayın veya çift faktörlü kimlik doğrulamaya geçin.

Eğer bilgisayarını internete bağlanıyorsa, yapacağınız hiçbir savunma yüzde yüz güvenli olmayacaktır. Ama 67 antivirüs programı gücündeki VirusTotal ile bulabileceğiniz en iyi güvenliğe sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yardım Merkezi

Çevrimiçi proje yönetim araçlarını kullanırken dikkat edin

Çevrimiçi proje yönetimi yazılımları ile çalışılan kurumsal bir dünyada, paylaşılan şirket verilerinin zararlı gözlerden uzak olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekiyor.

Tarih:

-

proje

Bulut depolama sistemi üzerinden yapılan proje yönetimleri işin kendisi için oldukça yararlı olabilir ancak bu sistemlerin içerdiği risklerin farkında olunmazsa bu durum büyük bir zarara dönüşebilir. Şirketiniz hakkında gizli tutmak istediğiniz bir bilgi Facebook veya Twitter’de paylaşılsa ne hissedersiniz? Doğru bir şey gibi durmuyor değil mi? Kolay bir şekilde dosya düzenlemeleri ve paylaşımları yapılabilen Google Drive’den, karmaşık projeler için yararlandığımız gelişmiş programlara kadar pek çok uygulamadaki güvenlik ihmalleri, ciddi sızıntılara yol açabiliyor. Çevrimiçi proje yönetimi araçlarının güvenliğinin hem bu araçları kullanan şirket çalışanlarına hem de dışarıdan gelebilecek siber saldırılara karşı korunması gerekiyor. Risklerin ne olduğu, kime hangi veriler için erişim izni verildiği ve servis sağlayıcılarının verdiği hizmetin güvenlik düzeyi gibi faktörler bu korumayı nasıl sağlayacağınıza dair doğru bir perspektif veriyor.

Çevrimiçi Proje Yönetimi Araçlarınızın Güvenliğini Bu 8 Önlemle Sağlayın

Şirketinizde kullandığınız çevrimiçi proje yönetimi araçlarındaki güvenlik risklerini belirlerken ilk olarak çalışanların erişim düzeylerinin doğruluğuna odaklanmalısınız. Verilere erişimi olan herkesin onlara gerçekten ihtiyacı var mı? Ekipteki herkes verilerin tamamını mı görüyor, yoksa sadece bir kısmını mı? Burada tek endişeniz şirket dışındaki kişilerin özel bilgilere erişebilme ihtimali olmamalı.

Şirket verilerini çevrimiçi paylaşmanız gerçekten bir gereklilik mi yoksa sadece rahat bulduğunuz için mi bu platformları kullanmayı seçiyorsunuz? Eğer uzaktan çalışıyorsanız veya iş için kendi cihazlarınızı kullanıyorsanız, çevrimiçi proje yönetimi araçları hedeflerinizi gerçekleştirmenin tek yolu olabilir. Bu durumda da hassas şirket verileriniz için her önlemi almanız gerekir. WatchGuard, çevrimiçi proje yönetimi platformlarının şirket içi tehditlere veya siber saldırılara karşı nasıl korunabileceğine dair 8 öneride bulunuyor:

 1. Proje yönetimi araçlarının itibarına ve hizmetlerinin şirketinizin ihtiyaçlarına uyup uymayacağına dikkat edin.
 2. Neyi kiminle paylaştığınızı sürekli kontrol edin ve paylaştığınız bilgileri mümkün oldukça kısıtlayın. İlgili bilgilerin sadece ilgili kişilere verildiğine emin olun.
 3. Düzenli aralıklarla giriş bilgilerinizi değiştirin ve şifrelerinizde tahmin edilemez değişiklikler yapın. Örneğin, “şifreMayıs” şeklindeki bir şifreyi ay sonunda “şifreHaziran”a dönüştürmeniz fazla meraklı olan çalışanlarınızı engelleyemez. Yeni şifreyi belirledikten sonra bunu platform üzerinden paylaşmayın.
 4. Giriş güvenliğini artırmak için çift faktörlü koruma kullanın.
 5. Kullandığınız proje yazılımını mümkün olduğunca güncelleyin ve yamaları yükleyin. Böylece herhangi bir kişinin platformda fark edebileceği eksikliklerden faydalanma riskini ortadan kaldırırsınız.
 6. Kimin hangi anda sisteme erişim izni olduğunu bilin ve bu anlarda hangi cihazlarla bağlantı kurulduğunu inceleyerek karşılıklı kontrol sağlayın.
 7. Yedeklemelerin önemli verileri içerdiğine emin olun. Verilerinizin kurtarılmasının imkansız olacağını düşünmeyin.
 8. Bir sızıntı durumunda tam olarak ne olduğunu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Örneğin kullandığınız uygulamanın kendisinde bir güvenlik zafiyeti mi vardı veya bir çalışan kötü niyetli bir mail ekini mi açtı? Bu gibi sorulara cevap verebilmek ve sorunun sebebi bir insan hatasından kaynaklandıysa bundan ders çıkartabilmek sizi benzer saldırılardan koruyabilir.
Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

Aile bireylerinin sanal ortamda karşılaşacakları riskleri azaltacak beş önemli öneri

Tarih:

-

Güvenlik

Siber tehlikeler ilk ortaya çıktığı günden bu yana kendini yeniliyor. Yeni cihaz ve platformlara hızlı bir şekilde adapte olan bu riskler siber güvenlik şirketleri tarafından yenilikçi yöntemlerle bertaraf edilebiliyor. Bununla birlikte, önemli olan noktalardan biri tüketicilerin daha bilinçli hareket etmesi ve güvenlikten taviz vermemesi olarak karşımıza çıkıyor. McAfee, bu gerçekten hareketle aile bireylerinin online gizliliğine katkı sağlayacak beş önemli öneride bulunuyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, her beş anne babadan yalnızca biri çocuklarının kötü niyetli birileriyle veya bir siber suçluyla online olarak iletişim kurmasından endişe ediyor. Aynı araştırmaya göre ailelerinin dörtte birinin çocuklarıyla online tehditler hakkında daha önce hiç konuşmamış olduğuna dikkat çeken McAfee EMEA Tüketici Grubu Başkanı Jessica Brookes, ebeveynlerin yüzde 51’inin online güvenlik hakkındaki endişelerinin 5 yıl öncesine göre artış gösterdiğini, bunun önemli bir gelişim olduğunu ifade ediyor. Brookes, bununla birlikte online güvenlik için alınması gereken uzun bir yol olduğunu belirtiyor. Brookes ayrıca alınan tedbirlerin yalnızca bir defalık olmaması gerektiğini, düzenli olarak kontrol edilip yeni cihaz ve servisler sonrası tekrar değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

Beş önemli öneri ise şu şekilde sıralanıyor:

 Online cihazları listeleyin

Günümüzde küçük çocuklar dahil tüm aile bireyleri telefon, tablet, PC, oyun konsolları gibi her an internete bağlı cihazlar kullanıyor. Yakın gelecekte, akıllı evlere yönelik servislerin yaygınlaşmasıyla evdeki her bir eşya benzer bir konuma sahip olacak. Öncelikle kullandığınız tüm online cihazların bir listesini yapmalısınız. Bu liste, güvenlik riskine sahip cihazların tespitini kolaylaştıracaktır. Listelenen cihazların her biri için aile bireylerinden birine sorumluluk atayın. Nasıl dışarı çıktığınızda pencereleri kapayıp, kapınızı kilitliyorsanız, internete bağlanan cihazlarınız için de dijital kapıları kapatmalısınız. Bir ödül sistemi oluşturarak çocuklarınızın da bu işleme dahil olmasını kolaylaştırabilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Sosyal platformlarda gizlilik ayarlarını yükseltin

Facebook, Instagram, Snapchat ya da diğerleri. Tüm sosyal platformlar yaşamınızı ve kişisel verilerinizi paylaştığınız alanlardır ve yüksek dikkat gerektirir. Kullanılan platformları tıpkı cihazlarda olduğu gibi listeleyin ve her bir platform için gizlilik ayarlarınızı yükseltin. Bununla birlikte hangi verileri paylaştığınız, kimleri listelerinize dahil etmeniz gerektiği konusunda da kendinizi hazırlayın. Çocuklarınızın profilinde okul adı, yaş, adres, telefon numarası, e-posta adresi, konum bilgileri gibi kişisel bilgiler varsa bunları temizleyin.

Uygulamaları güncel tutun

Özelikle mobil cihazlardaki uygulamaların güncel tutulması önemlidir. İster telefon ya da tablet ister PC ya da televizyon olsun uygulamalarınızı güncel tutun. Eğer otomatik güncelleme seçeneği kapalıysa bunu aktif hale getirin. Bilgisayar korsanları ya da casus yazılımlara karşı cihazlarınızı ve sisteminizi korumak için güçlü bir güvenlik yazılımı yükleyin ve mutlaka güncel tutun. Yüklediğiniz güvenlik yazılımının rahatsız edici içerikler, resimler ve internet sitelerini filtrelemesi için gerekli ayarlamaları yapın.

Güçlü ve benzersiz parolalar oluşturun

Aile bireylerinin tümünün güçlü ve benzersiz parolalar kullandığından emin olun. Gülü bir parola basit, uzun ve unutulmaz olmalı. Sadece sizin tarafınızdan bilinebilecek parolalar oluşturun. Bu parolalar birden fazla kelimenin bileşiminden oluşmalı, fakat birlikte anlamlı olmamalıdır. Örneğin sevdiğiniz üç şeyi birleştirebilirsiniz: “siirpembemakarna” ya da “bahceyildizmavi” gibi kelime öbekleri tahmin edilmesi zor parolalar arasında yer almaktadır. Bu yaklaşımın tüm aile bireyleri tarafından benimsendiğine emin olun. Evde 8 – 18 yaş aralığında bireyler varsa onlara neden güçlü ve benzersiz parolalar kullanmaları gerektiğini anlatın. Bunu kalıcı hale getirmek için bir ödül sistemi kurgulayın.

Dijital ebeveyn olun

Yalnızca gerçek hayatta değil, sanal ortamda da çocuklarınızın güvenliğine odaklanmış bir ebeveyn olun. Yukarıda listelenen önerileri çocuklarınıza anlatmakla kalmayın, uygulayıp uygulamadıklarını takip edin. Bunun için cihazlarını ve ayarlarını gözden geçirin. Gerekiyorsa cihazlarının ve sosyal ağlardaki profil ayarlarının gizlilik seviyesini yükseltin ve güçlü parolalar oluşturun. Kişisel bilgiler online olarak paylaşılıyorsa bu verileri temizleyin. Kullanılmayan uygulamaları cihazlardan silin ve otomatik güncellemeyi aktif hale getirin. En önemlisi hem kendiniz hem de çocuklarınız için dijital gizliliğin bir öncelik haline gelmesini sağlayın.

Okumaya Devam Et

Yardım Merkezi

Baharla birlikte bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızda temizlik vakti de geldi

Daha iyi performans elde etmek ve daha güvenli bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı için bahar temizliği yapmanın vaktı geldi geçiyor.

Tarih:

-

Bahar Temizliği

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yoğun ve telaşlı çalışma günleri yerini yavaş yavaş biraz daha esnek ve rahat çalışma saatlerine bırakacak. Uzun haftasonu tatilleri, yıllık izinler, daha geç gelip daha erken işten ayrılma zamanları. Bu günler aynı zamanda bilgisayarlarınızı ve mobil cihazlarınızı gözden geçirmeniz için de en uygun dönem. ESET, daha iyi performans sağlamak ve daha güvenli bilgisayar, telefon ve tablet kullanımı için dijital bahar temizliği tavsiye ediyor. İşte bilgisayar ve diğer cihazlarınızın temizliği ile ilgili ipuçları:

 • Parola değişikliği yapın! Şifre ve parolalarımız, siber saldırılar karışında en önemli güvenlik kalkanlarından biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle üşenmeyin; e-postalarınızda, sosyal medyada, alışveriş ve bankacılık işlemlerinizde kullandığınız parolaları yenileyin. Şifrelerinizi “123456“ gibi basit değil, harfli-rakamlı karmaşık şekilde oluşturun.
 • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın!  İnternete daha çok telefondan bağlanmaya başladık. Hatta telefonlar sayesinde her an online bağlantıdayız. Siber suçlular da bunun farkında. Bilgisayara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık telefon ve tabletlere uyarlandı, hatta telefonlara özgü saldırılar da gelişti. Bu nedenle telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın ve bir mobil güvenlik yazılımıyla koruyun.
 • Masaüstünden boşaltın! Bahar temizliğine önce bilgisayarın masaüstünü temizlemekle başlayın. Gereksiz dosyaları silin, kullanmadığınız programları denetim masasındaki “Program Kaldır“ bölümünden kaldırın. Geçici dosyalarınızı temizleyin ardından çöp sepetini boşaltın.
 • Yedekleyin! Önemli verileri ve fotoğraflarınızı mutlaka başka bir dijital ortam veya cihaza yedekleyin. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz bozulduğu veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
 • Güncelleyin!  Hem işletim sistemi hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin! Özellikle işletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor.
 • Güncel antivirus yazılımı kullanın! Her gün 350 bin yeni virüs, dijital  dünyaya salınıyor. Tek başına mücadele edemezsiniz. Güncel ve lisanslı bir güvenlik yazılımı en yeni saldırılara karşı korunmanıza yardımcı olur.
 • USB, SD kart gibi harici bellekleri tarayın! Virüsler açısından taşıyıcı olabilecek harici bellekleri güncel bir virüs tarayıcı ile kontrol edin, zararlı yazılım varsa temizleyin. Bu bellekler hayatı çok kolaylaştırıyor ve çok kullanılıyor ama tam da bu nedenden ötürü siber suçlular, taşınabilir bellekleri birer virüs bulaştırma aracı olarak kullanmayı seviyor.
Okumaya Devam Et

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.