Bizi takip edin

Haberler

YouTube Türkiye’den Güvenliğe Dair Spekülasyonlara Yanıt

Çocuklar için güvenli bir video platformu olup olmadığı yönündeki tartışmalar tüm hızıyla devam ederken YouTube’dan konuyla ilgili kısa bir bildiri geldi.

tarihinde yayımlandı

YouTube, son dönemde çocuklarla ilgili güvenli bir mecra olup olmadığı yönündeki tartışmaların merkezinde. Bu doğrultuda her geçen gün yeni haber ve makalelere konu olan sosyal medya platformundan uzun süredir beklenen açıklama kısa bir basın bildirisi yoluyla geldi. Açıklamada çocukların güvenliğine verilen önem vurgulanırken bu yöndeki stratejilerin titizlikle uygulandığı kaydedildi.

YouTube Türkiye tarafından paylaşılan bildiri şu şekilde;

“YouTube’da çocukların güvende kalmalarını sağlamak bizim için son derece önemlidir. Uygunsuz içerikleri mümkün olan en kısa sürede kaldırdığımızdan emin olmamızı sağlayan net yönergelere ve kapsamlı yaptırım süreçlerine sahibiz. Bu konuda daima teknolojiyi ve uzmanları bir araya getiren çok titiz bir yaklaşımla hareket ediyor, yasadışı aktiviteleri ilgili kanuni mercilere bildiriyoruz. Bu konudaki şikayetleri titizlikle inceliyoruz. Kuralları ihlal etme potansiyeli olan videoları makine öğrenimi teknolojisinden ve otomasyon araçlarından yararlanarak hızlı şekilde tespit ediyor ve insanlar tarafından incelenmeye yönlendiriyoruz. Türkiye’de de bu alanda önemli paydaşlarla yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri olarak geçen yıl başlattığımız ‘Internot Olmaya Var mısın?’ projesi kapsamında, 6-12 yaş arası binlerce çocuğun, ailelerinin ve öğretmenlerinin çocukların internet dünyasını güvenle keşfetmelerine yardımcı olacak eğitimler almalarını sağladık. Platformlarımız üzerinde çocukların güvenliğini sağlamak, her zaman olduğu gibi bundan sonra da en temel önceliklerimizden olmaya devam edecek.”

YouTube Türkiye’nin açıklamasında ‘güvenliğe dair üzerimize düşeni yapıyoruz’ savı öne sürülüyor; öte yandan bu görüş, platformun çocuklara yönelik zararlı içeriklerle dolu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Çocukların güvenli YouTube kullanımına hakkında sıklıkla bilgilendirilmesi, ailelerin içeriklerle ilgili yakın kontrol mekanizmaları izlemelerine dönük temel gereklilikler her zaman olduğu gibi önem taşıyor.

Daha fazla güvenlik ipucu ve ebeveynlere yönelik uzman tavsiyeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et