Bizi takip edin

Haberler

Yeni Zelanda Borsası Siber Saldırılara Hedef Oldu  

Yeni Zelanda borsasına ait web sitesine günler boyu devre dışı kalmasına yol açan DDoS saldırıları düzenlendiği kaydedildi. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Saygın medya organı BBC’nin haberine göre Avustralya’nın güneyinde yer alan Okyanusya ülkesi Yeni Zelanda, siber saldırganlara hedef oldu. Ülkenin borsasının internet sitesine yönelik siber saldırılar 26 Ağustos Salı günü başladı ve platform, 2 gün boyunca belirli aralıklarla devre dışı kaldı. Sorunlar Cuma gününe kadar devam etti…

Son olarak 29 Ağustos Cuma günü alım-satım işlemleri 3 saat gecikmeli başlayabildi. Salı gününden itibaren birçok kez çöken web sitesine DDoS saldırıları düzenlendiği kaydedildi.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırıları, çok sayıda kaynaktan tek hedefe yapılan saldırı olarak tanımlanabilir. Bu saldırı türü daha çok erişilebilirliği hedef alır ve internet sitesi üzerinden yükseltilen trafik nedeniyle, saldırı yapılan web platformu veya dijital hizmeti kullanılamaz hale getirir. Genellikle global düzeyde bankalar, şirketler ve kamu kuruluşlarının online hizmet noktaları bu tür saldırıların hedefi olmaktadır.

Yaklaşık 135 milyar dolarlık hacme sahip olan borsanın siber saldırılara hedef olması üzerine Maliye Bakanı Grant Robertson, ‘konunun ciddiye alındığı, ancak herhangi bir detay paylaşamayacağı’ açıklamasında bulundu. İncelemelerin ardından saldırının yurt dışı kaynaklı olduğu bilgisine ulaşılırken ülkede gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

Yeni Zelanda’nın başı DDoS saldırıları ile bir süredir dertte. Geçtiğimiz aylarda Rusya kaynaklı siber suç örgütü Fancy Bear’ın finans şirketlerine yönelik fidye talebinde bulunarak kısa süreli DDos saldırıları düzenlediği biliniyor.

Son gelişmenin aynı suç örgütü ile ilgisi netlik kazanmış değil, ancak saldırıların borsada yer alan şirketlerin yoğun kazanç tablosu çizdiği bir dönemde yaşanmasının yatırımcılar açısından beklenmedik kayıpları beraberinde getirdiği ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et