Bizi takip edin

Bankacılık

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

Yayımlandı

-

Para Aklama

CipherTrace, gelişmiş analitik teknikleri ve birden fazla veri kaynağı kullanarak finans kuruluşlarının kripto para kullanarak para aklama girişimlerini tespit edebilmelerini ve bu girişimleri engellemeyi amaçlıyor.

Son yıllarda para aklama amaçlı olarak kripto para kullanımı önemli ölçüde arttı. Şirketin oluşturduğu yeni platform, siber suçluların kripto para üzerinden para aklama girişimlerinin tespit edilmesini ve kripto para borsalarının bu tür girişimlere karşı savaşabilmesini sağlıyor. Şirket yetkililerinin verdikleri bilgilere göre sadece 2018 yılında şu ana kadar 761 milyon dolar, kripto para kullanılarak aklanmış durumda. 2017 yılında ise bu para 266 milyon dolar değerindeydi.

İşlemlerin anonim olması işleri zorlaştırıyor

Kripto para sahiplerinin kimliklerinin öğrenilmesinin çoğu durumda neredeyse imkansız olması Emniyet güçleri ve diğer düzenleyici kurumları oldukça zor bir durumda bırakıyor. Ancak CipherTrace’e göre çeşitli yöntemler kullanılarak kripto para ile para aklama girişimlerini tespit etmek mümkün.

CipherTrace’in AML teknolojisi kripto para akışları ve nitelikleri hakkında görsel bir arayüz sağlıyor. Bu arayüz üzerinden paranın hangi kripto para borsası üzerinden geldiği, hangi ülkeye gittiği ya da karanlık pazarlardan mı geldiği gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Bu sayede para aklama girişimi tespit edilebiliyor ve zamanında engellenebiliyor.

Okumaya Devam Et