Bizi takip edin

Haberler

Yeni Bir Araştırma Akıllı Ampullerdeki Güvenlik Riskine Dikkat Çekti

İnternete bağlanabilen, bu sayede akıllı telefon, tablet gibi cihazlarla kontrol edilebilen aydınlatma ürünlerinde, ağa bağlı aygıtlardaki verilerin çalınabilmesine yol açabilecek siber güvenlik riski keşfedildi.

tarihinde yayımlandı

ABD/San Antonio’da bulunan Texas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, akıllı ampullerin siber korsanlar tarafından kontrol edilebileceğini keşfetti. Olası senaryoda saldırganların, akıllı ampule komutlar gönderebileceği, bu yolla bağlı oldukları bilgisayar, tablet gibi çeşitli aygıtlarda bulunan verileri çalabilecekleri belirtildi.

Söz konusu araştırma, açık bir şekilde siber saldırganların sonraki ‘olası’ hedeflerinden birine işaret ediyor. Detaylar incelendiğinde akıllı ampullerde bulunabilen kızılötesi özelliklerin oluşturduğu risk unsuru öne çıkıyor. Araştırmacılar, bu özelliklerin kontrol edilerek kötü amaçla kullanılabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Texas Üniversitesi’nden Profesör Murtuza Jadliwala, akıllı ampul üreticilerini evdeki diğer cihazlara bağlanabilme özelliğini sınırlayarak güvenlik önlemleri almaya davet ediyor. Ek olarak akıllı ampul alışverişinde evdeki diğer cihazlara bağlanabilme fonksiyonu yerine akıllı ev hub’ına bağlanan modellerin tercih edilebileceği belirtiliyor.

Öte yandan evde yaşayanların uyku alışkanlıkları ile ilgili verilerin akıllı aydınlatma cihazlarındaki loglar üzerinden toplanabildiği yönündeki bazı araştırmalar da geçtiğimiz süreçte kamuoyunda yer bulmuştu.

Okumaya Devam Et