Bizi takip edin

Haberler

Yapay Zekanın Siber Güvenlik Alanında Kullanımına Yönelik AI Sorumluluk Çerçevesi Oluşturuldu

28 ülkeden uzmanlara danışılarak hazırlanan çerçeve, dünyanın kendi alanındaki ilk örneğini temsil ediyor.

tarihinde yayımlandı

Europol (Avrupa Polis Teşkilatı), yapay zekanın (AI) güvenlik uygulayıcılar tarafından kullanımını tanımlamak için yeni bir AI sorumluluk çerçevesi geliştirildiğini açıkladı. Açıklama, Yapay Zeka Sorumluluk Prensipleri (AP4AI) projesinde önemli bir adımı temsil ederken, AI sorumluluğunun iç güvenlik alanında kullanıldığı zaman pratik çözüm araçları sunmayı amaçlıyor.

28 ülkeden uzmanlara danışılarak hazırlanan ve dünyanın kendi alanındaki ilk örneğini temsil eden çerçeve, teknik uzmanların yanı sıra sanayi uzmanları, hukuk danışmanları, avukatlar, savcılar, veri güvenliği ve temel haklar uzmanlarının katılımı ile düzenlendi.

Girişim 2021 yılında yapay zekanın hem iç güvenlik ekipleri hem de kanun yapıcı kurumlar tarafından siber güvenliğe karşı kullanılmasının ardından başlatıldı. AP4AI tarafından gerçekleştirilen araştırma yaklaşıma kamu desteğinin yüksek olduğunu gösterdi: 30 ülkedeki 5.500 yerleşimcinin %87’si yapay zekanın çocuklar ve diğer hassas grupları korumak adına soruşturmalarda kullanılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan yapay zekanın özellikle hükümet kurumları tarafından kullanılmasına yönelik etik hususlar söz konusu. Kişisel veri gizliliği ve azınlık gruplara yönelik taraflılık gibi endişeler, AP4AI anketinde katılımcıların %90’ının polisin, kullandığı veri açısından sorumlu tutulması gerektiği düşüncesini gözler önüne seriyor.

AI sorumluluk çerçevesinin oluşturulmasını takiben, proje prensiplerin belli araçlara dönüştürülmesini sağlayacak. Bu araçlar farklı yapay zeka uygulamaların sorumluluk uygulanabilirliğini iç güvenlik alanı içinde kolaylaştıracak. Böylece yapay zekanın sorumlu ve şeffaf bir şekilde kullanılması sağlanacak.

AP4AI projesinin nihayetinde polis ve güvenlik kurumları tarafından yapay zekanın dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlaması ve etik, şeffaf, sorumluluk ilkelerine uyumu kurması bekleniyor.

Sorumlulukları desteklemesi bekleniyor

Europol, AP4AI projesinin kanun yapıcılara, cezai adalete ve diğer güvenlik uygulayıcılara yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesinde yardım ederken temel haklar ve vatandaşlara karşı sorumluluğu da desteklemesi bekleniyor.

Terörizm, Direnç, İstihbarat ve Organize Suçlar Araştırmaları Mükemmellik Merkezi (Terrorism, Resilience, Intelligence and Organised Crime Research – CENTRIC) tarafından yapılan açıklamada, AP4AI projesinin yapay zeka için dünya lideri sorumluluk prensipleri çizeceğini, küresel alanda polis ve güvenlik kurumlarının AI sorumluluk çerçevesine adapte olacağını, böylece dengeli, uyumlu ve sorumlu bir yaklaşıma sahip olacaklarını söyledi.

CENTRI ve Europol Yenilik Laboratvuarı tarafından ortak olarak yürütülen AP4AI, Eurojust, AB İltica Ajansı (EUAA) ve AB Kanum Yaptırımı Eğitimi (CEPOL) tarafından destekleniyor. Aynı zamanda AB Temel Haklar Ajansı (FRA) ve AB İç Güvenlik Yenilik Merkezi tafafından da danışmanlık sağlanıyor.

Okumaya Devam Et