Bizi takip edin

Teknoloji

Yapay zeka e-ticarette dolandırıcılığı ortadan kaldırabilir mi?

Hem tüketici, hem de platform işletmeciler için e-ticaretteki temel güvensizlik sorunları son yıllarda azalmış olsa da varlığını sürdürüyor. Online alışverişte dolandırıcılığı önlemek için yeni umut yapay zeka.

tarihinde yayımlandı

Teknolojiye yapılan yatırımlarla birlikte yapay zekâ kavramını artık daha fazla duyuyoruz. Yapay zekâ, ödeme hizmetleri alanında da farklı bilim dallarının bir araya gelmesiyle birlikte gelişiyor. Bugün hâlâ insanlar tarafından gerçekleştirilen görevler, yeterli veri ve doğru algoritmalar otomatikleştirildiği zaman daha büyük ve karmaşık işlerin ölçeklenebilmesi mümkün oluyor. Veri büyüklüğü ve işlemlerin karmaşık olması nedeniyle elle yapılan görevler günler hatta aylarca sürebilirken, yapay zekâ teknolojisi ile saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge projesi olarak iyzico tarafından 2015’te başlatılan yapay zekâ çalışmaları hız kazandı. Yapay zekâ, e-ticaretin problemlerinden biri olan güvensizliği ortadan kaldıracak ve dolandırıcılığı önleyecek.

Proje kapsamında, Frauctive adı verilen bir teknoloji üzerine çalışılıyor. Frauctive, birçok yapay öğrenme metodunu kullanarak bir kişinin alışverişi kendi kredi kartıyla mı, yoksa çalıntı kartla mı yaptığını anlıyor. Her bir ödemenin yüzde kaç olasılıkla riskli olduğunu milisaniyeler içerisinde belirleyen Frauctive, satıcıları kötü niyetli alıcılardan koruyor.

Yasa dışı ürün satışlarını algılıyor

Geliştirilen bir başka yapay zekâ teknolojisi ile internetten alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, kötü niyetli satıcılardan korunuyor. Bu teknoloji resim işleme, doğal dil işleme ve yapay öğrenme yöntemlerini kullanarak internetten yapılan yasa dışı ürün satışlarını algılıyor ve her ürünün riskli olma olasılığını belirliyor.

 

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir