Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Yalnız Kalpler için Tehlike Kapıda: 11 Kasım Bekarlar Günü!

Her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü, aynı zamanda ‘bekarların kendilerine hediye aldığı’ eğlenceli bir alışveriş dönemi. İşte bu dönem, alışverişe dair güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor…

tarihinde yayımlandı

4 tane 1’in yan yana gelmesi ile oluşan 11/11, yani 11 Kasım, her yıl Bekarlar Günü olarak kutlanıyor. 14 Kasım Sevgililer Günü’ne alternatif olarak çıkan bu eğlenceli tarih, 90’lı yıllardan itibaren başta Çin olmak üzere küresel bir fenomene dönüştü.

Son yıllarda ise Kasım ayının son Cuma gününde kutlanan Black Friday’de olduğu gibi bir alışveriş ve indirim şöleni halini aldı. Sevgililer Günü’nden farkı ise bekarların bir sevgilileri olmadığı için ‘kendilerine’ hediye almasıydı…

Kısa süre sonra ekranlarda ve sosyal medyada görmeye başlayacağımız 2020 yılının Bekarlar Günü, indirim ve kampanya duyuruları ile etkisini dalga dalga artıracak. Bu noktada alışverişe dair dinamikler, kötü niyetli kimselerin türlü ‘palavralarla’ internet kullanıcılarını dolandırmaya çalışacakları tuzakları da beraberinde getirecek.

Sahte alışveriş sitelerinden oltalama e-postalarına, tüketicileri yanıltmaya yönelik SMS mesajlarından sahte sosyal medya reklamlarına kadar siber riske dair birçok yöntemin ortaya çıkmasının beklendiği 11 Kasım ve öncesindeki günleri kapsayan dönem, dikkatli olmayı gerekli kılıyor. Bekarlar Günü’nde ‘bekarlara özel’ sevgili bulma vaadi sunan sahte mobil uygulama ve web siteleriyle karşılaşma durumu da söz konusu olabilir.

Bu kapsamda -döneme özgü- risk unsurlarını gözardı etmeden alışveriş gerçekleştirmek ve mobil uygulamaları güvenlikle ilgili standartları dikkate alarak indirmek büyük önem taşıyor.

Dikkat edilmesi gereken temel noktalar ise şöyle sıralanıyor;

  • Abartılı kampanya, indirim ve tekliflere itibar etmeyiniz,
  • Sahte sitelere, sosyal medya reklamlarına ve mesajlara karşı dikkatli olunuz,
  • Bilinirliği yüksek sitelerden alışveriş yapınız,
  • İlk defa adını duyduğunuz bir web sitesinden alışveriş yapmadan önce araştırma yapınız,
  • Go Güvenli Öde ve 3D Secure gibi kimlik doğrulama altyapısı sunan web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediniz,
  • Ödeme sırasında sanal kart kullanabilirsiniz,
  • Kendi cihazınızla alışveriş yapınız,
  • Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanıp alışveriş yapmayınız.

Daha fazla ipucu için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et