Bizi takip edin

Haberler

WhatsApp’ın Tartışmalara Neden Olan Gizlilik ve Veri Politikasının Çıkış Noktalarından Biri Apple mı?

Yanıtı baştan verelim; öyle görünüyor…

tarihinde yayımlandı

Apple’ın en güncel mobil işletim sistemi iOS 14 ile birlikte sunduğu veri paylaşımını kısıtlama seçeneğinin Facebook’un erişebildiği veri miktarına ciddi ölçüde etki ettiği konuşuldu. Bu noktada Facebook’un Apple’ı defalarca kez şikâyet ettiği de biliniyor. Aynı zamanda Instagram ve WhatsApp’i de bünyesinde bulunduran sosyal medya şirketine göre Apple, iOS 14’teki gizlilik etiketleri ve izleme üzerindeki kısıtlamaları ile rekabete aykırı adımlar attı. Bu aşamada Facebook tarafından öne sürülen argüman ‘reklamları doğru kişilere’ gösterebilmek için kullanıcı verilerine ihtiyacı duyduğu yönünde. Hatta şirket, geçtiğimiz aylarda Apple’ın gizlilik dostu adımlarının eleştirilmesini temel alan (birçok kesime göre rahatsız edici) gazete reklamlarına bile başvurdu.

Diğer yandan Apple, Facebook’un şikayetlerini kabul etmiyor ve kullanıcılarına takip edilip edilmediklerini, nasıl izleneceklerini belirmeme imkânı vermekten memnun görünüyor.

En son gelişme ise son derece çarpıcı oldu… Facebook geçtiğimiz günlerde gizlilik politikalarını önemli ölçüde değiştirdi. Çoğu gizlilik savunucusunu hayal kırıklığına uğratacak şekilde kaydedilen değişiklikler şirketin WhatsApp ve Messenger üzerinden toplanan verileri kendisi ile paylaşımını esas alıyor. Bunu kabul etmeyenlerin anlık mesajlaşma uygulamasını kullanamayacağı bildiriliyor. Kabul et, kabul etmezsen 8 Şubat 2021 itibarıyla kullanamazsın deniyor özetle.

Değişikliklerin tepki uyandırdığı görülüyor ve halihazıraki WhatsApp kullanıcılarının gizlilik dostu olduğu öne sürülen çeşitli alternatiflere yönelimi dikkat çekiyor. Diğer açıdan bakıldığında WhatsApp’i başka bir alternatifle değiştiren kullanıcıların sayısı da merakla bekleniyor.

Benzer ama çoğu kesime göre gizlilik dostu bir alternatif olan Signal’in yetkilileri büyük miktarda yeni kullanıcı akışı nedeniyle sunucularında sorun yaşandığını ve doğrulama kodlarının ulaşma süresinde gecikme yaşandığını belirtmişti.

Türkiye merkezli popüler bir anlık mesajlaşma uygulamasının arkasındaki şirketin CEO’su ise ‘1 günde 1,2 milyon yeni kullanıcıya’ erişildiği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

En nihayetinde WhatsApp’in istese de istemese de kullanıcı gizliliğine yönelik tartışmalara yeni bir ivme kazandırdığı aşikâr.

Okumaya Devam Et