Bizi takip edin

Haberler

WhatsApp, ‘Hangi Verileri Ne Amaçla Paylaştığını’ Bir Banner ile Açıklayacak

WhatsApp, yakın gelecekte akıllı telefonlarda göstereceği bir banner ile neden veri paylaşıldığını açıklamaya çalışacak…

tarihinde yayımlandı

Tartışmalı gizlilik kuralları değişikliği konusunda bir adım daha atmaya hazırlanan WhatsApp, akıllı telefonlarda belirecek banner üzerinden Facebook ile neden bilgi paylaşıldığını açıklamaya çalışacak.

WhatsApp, 8 Şubat’tan itibaren geçerli olacağı belirtilen yeni gizlilik kuralları kapsamında 2 milyar kullanıcısına ya şartları kabul etme ya da uygulamayı kullanmayı bırakma seçeneği sunmuştu. Tepkilerin ardından da yeni gizlilik kurallarının hayata geçirilme tarihi ertelenmişti.

Gizlilik koşullarının kabul edilmesi için belirlenen yeni tarih 15 Mayıs, WhatsApp ilk olarak blog sayfasında yaptığı açıklama ile değişikliklerin kullanıcılar için ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştı…

WhatsApp değişikliğin “yanlış bilgilendirmeyi ortadan kaldırmayı” amaçladığı ifade etse de, milyonlarca kullanıcının Telegram, Signal gibi alternatiflere yönelmesine mani olamadı. Daha önce böyle bir özellik sunmayan Telegram, bir güncellemesi ile WhatsApp mesajlarını kendi platformuna taşımaya başladı.

WhatsApp’ın anlam karışıklığını önlemek için başvurduğu son çare, uygulamada belirecek bir banner ve sık sorulan sorular sayfasında yapılacak güncelleme olacak.

Birkaç hafta içinde belirmesi beklenen banner’da “ön izleme” seçeneği olacak ve Facebook ile paylaşılan veriler hakkında bilgi verilecek.

Blog açıklamasında, banner ile kullanıcılara değişikliklerin sebepleri izah edilecek ve WhatsApp kullanmaya devam etmeleri için teşvik edilecekler.

Gizlilik koşullarındaki değişimler bir WhatsApp kullanıcısının iş dünyası ile iletişim kurması senaryosunu içeriyor. WhatsApp kullanıcının bağlantılarını veya mesajlarını Facebook ile paylaşmayacak olsa da, sosyal medya platformu sahip olduğu WhatsApp profilini kullanıcı uygulama üzerinde -bir şirket ile mesajlaştıktan sonra- paylaşacak.

Bu iletişimin birçok şekilde yaşanabileceği ve Facebook’un kullanıcılar ile işyerleri arasında daha fazla iletişim opsiyonu oluşturacağı ifade edildi. Örneğin, Facebook’un Shops ile planladığı ticari iş birliği kapsamında işyerlerinin ürünlerini WhatsApp üzerinde sunmalarına izin verilecek. Eğer kullanıcılar WhatsApp üzerinden ürünlerle etkileşime geçerse, verileri Facebook ve reklam veren şirket ile paylaşılacak. İletişim türü, kullanıcının Facebook’ta gördüğü reklamların içeriğini de etkileyecek.

Blog sayfasında açıklama yapan WhatsApp, “Rakiplerimizin kullanıcıların mesajlarını göremeyeceklerini iddia ettiklerine tanık oluyoruz… Eğer bir uygulama uçtan uca şifreleme önermiyorsa mesajlarınızı okuyabilir” ifadesini kullandı.

Açıklamada, “Diğer uygulamalar daha iyi olduklarını iddia ediyorlar, çünkü WhatsApp’tan daha az bilgiye sahipler. Biz insanların hem güvenilir hem de güvenli uygulamalar aradığını biliyoruz. WhatsApp kısıtlı bilgi bulundurmak zorunda olsa da bunun farkındayız” denildi.

Dipnot: Mobil uygulamalarda reklam gösterimleri için kullanılan alanlara banner denir, WhatsApp’ın platformda ilk kez kullanılacak bu tür bir alanı -bilgilendirme amaçlı- kullanacağı anlaşılıyor. İlerde bu tür banner alanları üzerinden reklam gösterimi yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Okumaya Devam Et