Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

VPN nasıl çalışır? Güvenliğe katkısı nedir?

Kullanıcılar arasında son yıllarda popülaritesi artan VPN’lerin tam olarak nasıl çalıştığı ve güvenlik konusunda ne kadar işe yaradığına dair cevaplarımız bu yazımızda.

tarihinde yayımlandı

Bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi VPN (sanal özel ağ) kullanacak şekilde ayarladığınızda sisteminiz VPN sağlayıcının genellikle farklı bir ülkede olan sunucusuna bağlanır, o andan itibaren yaptığınız tüm istekler sunucu üzerinden gidip gelir.

Örneğin twitter.com adresine girdiğinizde bu istek şifrelenerek VPN sunucunuza gönderilir, o sunucu sizin adınıza twitter.com’a girer ve elde ettiği sayfayı yine şifreleyerek size gönderir.

Twitter’ın kayıtlarında sizin değil, yabancı ülkedeki sunucunun IP adresi görünür. VPN ile sizin aranızdaki trafik takip başkaları tarafından edilemez ve engelleme yapılamaz. Fakat şunu da söylememiz gerekiyor ki, VPN’in kendisi engellenebilir.

VPN, internet bağlantınızı şifreleyerek, alınan ve gönderilen verilerin korunmasında da önemli bir rol oynuyor. Halka açık bir kablosuz ağ üzerinden gönderdiğiniz her şey potansiyel olarak risk altındadır.

Kafelerdeki şifresiz ağlara bağlandığınızda verileriniz kolayca çalınabilir. VPN kullanırsanız verileriniz şifreleneceği için verilerinizin, şifrelerinizin ve dolayısıyla paranızın çalınmasını önlemiş olursunuz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir