Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Verilerin şifrelenmesiyle ilgili tasarı Avustralya’da kanunlaştı

Google, Apple ve diğer teknoloji şirketleri şifrelenmiş mesajlara emniyet güçlerinin erişebilmesi için yeni özellikler geliştirmek zorunda kalabilecek.

tarihinde yayımlandı

Five Eyes

Avustralya’da emniyet güçlerinin şifrelenmiş mesajlara erişebilmelerine izin veren tasarı kanunlaşarak yürürürlüğe girdi. Facebook, Google, Apple, Twitter ve diğer teknoloji şirketlerinin karşı çıkmasına rağmen tasarı kanunlaştı. Avustralya yetkililerine göre terörizmle mücadele edilebilmesi ve ulusal güvenlik açısından bu yasanın çıkması hayati önem taşıyordu.

Avrupa, ABD ve diğer bölgelerde teröristlerin ve suçluların emniyet güçlerinden kaçmak için teknoloji şirketlerinin sunduğu şifreleme teknolojilerinden faydalandıkları ve bunun suçluların tespit edilmesi ve olayların önlenmesini büyük ölçüde engellediğini savunuyorlardı. Bu yüzden teknoloji şirketleri ve şifrelemelerle ilgili düzenlemelerin genişletilmesi gerektiği vurgulanıyordu.

Teknoloji şirketleri ise buna karşı çıkıyor ve bu tarz düzenlemelerin siber korsanların işine yarayacağını ve herkes açısından risk oluşturacağını savunuyorlardı. Sonuç olarak bu tasarı Avustralya’da kanunlaştı ve teknoloji şirketlerine fazladan bir yük bindi. Artık Avustralya’da şirketler gönüllü olarak bu çalışmalara yardımcı olacaklar ya da buna zorlanabilecekler.

Five Eyes olarak adlandırılan ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’nın oluşturduğu grupta özellikle şifreleme ile ilgili kanunların çıkarılması yönünde çalışmalar yürütülüyor.

Okumaya Devam Et