Bizi takip edin

Haberler

Ünlülerin Sırlarını Ele Geçirdiğini İddia Eden Suç Örgütünden 42 Milyon Dolarlık Fidye Talebi

tarihinde yayımlandı

Buraya tıklayarak detaylarını inceleyebileceğiniz olayda, ABD merkezli hukuk ve danışmanlık şirketi Grubman Shire Meiselas & Sacks’in siber saldırı kurbanı olduğu ve aralarında Madonna, Drake, Lady Gaga gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda ünlünün gizli bilgilerinin ele geçirildiği öne sürülmüştü. Gözdağı verilmesi amacıyla Madonna’nın eski bir konser sözleşmesine dair ekran görüntüsü de siber korsanlar tarafından internette yayınlanmıştı.

Benzer saldırılardan yola çıkıldığında siber korsanların Grubman Shire Meiselas & Sacks’e ele geçirdikleri veriyi belirli bir fidye karşılığında iade etmeyi teklif edebileceği kaydediliyordu. Bu noktada tahminler doğru çıktı.

REvil adlı grup adı altında yasa dışı faaliyetler yürüten siber korsanların ilk etapta ellerindeki gizli verilerin iadesi için 21 milyon dolar fidye istediği, kısa süre sonra rakamı 2 katına çıkardığı iddia edildi. Page Six adlı sitede yer alan habere göre siber suç örgütü, 2020 ABD Başkanlık Seçimi’nin sonuçlarına doğrudan etki edecek belgelere sahip olduğunu ve -fidyenin ödenmemesi halinde- bazı belgelerin görüntülerini yayınlayacağını bildirdi. Fidye için 1 hafta süre tanındığı kaydedildi.

Söz konusu tehdit kamuoyunda merak uyandırırken eğlence dünyasının ardından politikayı da içerisine alan iddialar ve taleplerle ilgili olarak Grubman Shire Meiselas & Sacks’ten, “Uzmanlar ve FBI, teröristlerle pazarlık yapmak ya da fidye ödemenin federal ceza yasasının ihlali olduğu konusunda bizleri bilgilendirdi… Devasa boyutta fidye ödenmiş olsa bile suçlular belgeleri her durumda sızdırır” şeklinde bir açıklama gelmişti.

Bu noktada siber korsanlara güven olmayacağı vurgulanmış oluyor. Öte yandan önümüzdeki günler yeni gelişmelere gebe olabilir… Hukuk ve danışmanlık kuruluşunun izleyeceği stratejinin ne olacağı ve belgelerin yayınlanması halinde etkisinin hangi boyuta varacağı yönündeki sorular yanıtını bekliyor.

Okumaya Devam Et