Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Ücretsiz Wi-Fi Kablosuz Ağ Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefon ve bilgisayarınızla dışarıda kullandığınız açık kablosuz internet bağlantılarının pek çok güvenlik sorununa sebep olduğunu biliyor muydunuz?

tarihinde yayımlandı

ücretsiz wi-fi

Havaalanında uçak beklerken, alışveriş merkezinde mağaza gezerken, otelde dinlenirken, restoranda yemeğinizi yiyip kafede çayınızı yudumlarken, bağlı durumda olduğunuz cihazınızdaki tüm kişisel verileriniz çalınıyor olabilir. Ücretsiz wi-fi hizmetleri faydalı bir hizmet gibi görünse de onlarca ciddi tehlikeyi içinde barındırıyor. Banka bilgilerinizin, rehberinizin, fotoğraflarınızın ve yazışmalarınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda!

Mobil operatördeki internet paketimiz yüksek kapasiteli olsa bile hepimiz ücretsiz Wi-Fi hizmetlerini severek kullanıyoruz. Halka açık yerlerde verilen bu bedava servislerin bir kısmı, mekanlar tarafından müşteri memnuniyeti ve kişi veritabanı oluşturmak amacıyla sunuluyor. Örneğin sık gittiğim bir alışveriş merkezinin yönetimi, kompleks çağında yüksek hızda ücretsiz internet bağlantısı sunuyor. Bunun karşılığında sizden isim, yaş, e-posta, telefon numarası, meslek ve ilgi alanlarınız gibi bazı bilgileri talep ediyor. Nispeten güvenli görünen bu tarz servislerin yanı sıra, güvenilir markaları taklit eden veya “Free internet” gibi isimlerle görünen bazı gizemli ağlar da görüyorsunuzdur. 

Mekan yetkilisine sorun

Hacker’lar tarafından oluşturulan sahte ağlar, doğru ağa bağlandığını düşünen pek çok kişiyi tuzağa düşürüyor. “MekanAdıWiFi” gibi masum güvenilir görünen bir ağ ismi ile man-in-the-middle (ortadaki adam) saldırısı düzenleyen siber saldırganlar, kullanıcıları kandırarak sisteme sokuyor ve tüm bilgilerini dakikalar içinde çalıyor. Bulunduğunuz yerdeki ücretsiz ağdan faydalanmak için, bir görevliye danışmanızda fayda var. Ağ adını ve şifreyi size söyleyecektir. Şayet şifresiz bir ağ ise (ağ adının yanında kilit simgesi yoksa) en başta zaten güvensiz saymalısınız.

Dosya paylaşımını kapatın

Bağlandığınız ücretsiz ağ güvenilir görünüyor olsa da mutlaka yapmanız gerekenlerden biri, bilgisayarınızdaki dosya paylaşımını devre dışı bırakmak olmalı. Bağlandığınız ağdaki diğer cihazlar, açıktaki dosyalarınıza erişebilir.

Kritik işlemler yapmayın

Ücretsiz Wi-Fi’dan bağlandığınız zamanlar bilgi güvenliği yüksek öneme sahip işlemleri yapmamanızda fayda var. Bankacılık işlemler en başta geliyor. E-posta bağlantısı, online alışveriş, sosyal medya hesaplarına giriş gibi işlemleriniz ücretsiz ağlarda bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Müzik dinleme, film izleme, haber okuma, dosya indirme gibi aktiviteleri bedava Wi-Fi’dan yapabilirsiniz.

Kendi Wi-Fi’ınızı kurun

Önemli işlemler yapmanız gerekiyorsa operatör bağlantınız üzerinden telefonunuzu kullanın. Bilgisayarda yapmanız gerekiyorsa, telefon internetinizle kendi Wi-Fi’ınızı kurabilirsiniz. iOS ve Android’de Kişisel Erişim Ağı (Personal Hotspot) ismiyle ayarlar bölümünden bunu yapabilirsiniz.

Güvenlik uygulaması yükleyin

Bilgisayar ve telefonunuzu tüm dış tehditlere karşı koruma kalkanı altına almak için güvenlik uygulaması ve yazılımı yüklemenizde fayda var. Yaygın olarak bilinen güvenlik yazılımı markalarının telefonlar için de çözümleri bulunuyor. Bu uygulama ve yazılımlar şüpheli hareketleri ve güvensiz ağları yakalayarak sizi uyaracaktır.

VPN kullanın

Engellenmiş sitelere girmek için ülkemizde kullanımı meşhur hale gelen VPN (sanal özel ağ) servisleri, online kimliğinizi de gizleyeceği için ücretsiz Wi-Fi’larda daha güvenli bir yol sunuyor. IP adresinizi değiştirdiği için gerçek konumunumuzu da saklar.

Okumaya Devam Et