Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Ücretsiz kablosuz ağlar başınıza bela olmasın

Gerekli önlemleri almadığınız takdirde ücretsiz bir kablosuz ağa bağlanmak başınıza çok büyük belalar açabilir. Bu yüzden ücretsiz kablosuz ağlara bağlanırken uyulması gereken çeşitli kurallar bulunuyor.

Yayımlandı

-

Kablosuz Ağ

Artık yaptığımız işlerin birçoğunu internet olmadan yapamıyoruz. Bankacılık işlemlerinden okul notlarına bakmaya, hastane randevusu almaya kadar hemen hemen her şeyi internet üzerinden yapıyoruz. Sosyal açıdan baktığımızda da birçok şeyden sosyal medya ya da çeşitli siteler üzerinden haberdar oluyoruz. Üzerine bir de dizi ve film seyretmek ya da online oyun oynamak eklendiğinde bir bakmışız ki internetsiz yapamıyoruz. Mobil internet kotası sınırlı olan birçok kişi gittiği restoranlarda, otellerde ve diğer yerlerde bulunan kablosuz ağları kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu, çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Gerekli güvenlik önlemlerini almaz ve bazı konulara dikkat etmezseniz bir anda çok kötü bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Çünkü bağlandığınız aynı kablosuz ağa bağlı bulunan kötü niyetli kişiler gönderip aldığınız verileri ele geçirebiliyor ya da cihazınıza kötü niyetli yazılımlar yükleyebiliyorlar. Başıma gelmez dememek ve aşağıda belirtilen uyarıları dikkate almak gerekiyor.

Bilmediğiniz bir kablosuz ağa bağlanırken uymanız gereken kurallar

  • Bağlanacağınız kablosuz ağ herhangi bir şifreyle korunmuyorsa çok zor bir durumda kalmadığınız sürece bu ağa bağlanmayın. Şifreyle korunan ağları tercih edin. Bankacılık ya da diğer önemli işlemleri yapacaksanız mobil internetinizi kullanmaya dikkat edin.
  •  Sizinle aynı ağa bağlı olan kötü niyetli kişiler bazı özel yazılımları kullanarak gönderip aldığınız verileri görebilirler. Bu yüzden veri hırsızlıklarına karşı önleminizi alın ve bu ağlara bağlıyken kişisel bilgilerinizi kullanmamaya çalışın. SSL ile korunmayan hiçbir sitede ne kişisel bilgi ne de parola girmeniz gereken formları doldurmayın. SSL girdiğiniz bilgileri şifreleyerek karşı tarafa gönderir, bu yüzden kötü niyetli kişilere karşı koruma sağlar. Bir sitenin SSL kullandığını başındaki HTTPS etiketinden anlayabilirsiniz.
  • Ücretsiz kablosuz ağlarda güvenliğiniz için VPN yani Sanal Özel Ağ kullanın. Sanal Özel Ağlar, ağ üzerinde güvenli bir tünel oluşturarak tüm trafiğinizin şifreli bir şekilde bu tünelden gidip gelmesini sağlar. Bu sayede verileriniz kötü niyetli kişilere karşı korunur. Ücretsiz kablosuz ağları çok sık kullanıyorsanız ücretli bir VPN hizmetini tercih etmenizde büyük fayda bulunur.
  • Cihazınızda diğer kullanıcıların erişimine izin verdiğiniz klasörler veya dosyalar varsa ücretsiz kablosuz ağa bağlanmadan önce hemen cihazınızın paylaşım özelliğini kapatın.
  • Cihazınızı virüs ve diğer saldırılara karşı korumak için her zaman güncel bir güvenlik çözümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir