Bizi takip edin

Haberler

Twitter’da SMS Aracılığıyla Tweet Gönderme Özelliği Geçici Olarak Devre Dışı Bırakıldı

Twitter CEO’sunun kendi hesabı üzerinden, ‘SMS aracılığıyla Tweet gönderme’ adı verilen özellik ile paylaşımlarda bulunulması üzerine ilgili özelliğin geçici süreyle kaldırıldığı duyuruldu.

tarihinde yayımlandı

Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in şahsi hesabı (@jack) geçtiğimiz günlerde siber saldırı kurbanı olmuş, 4 milyondan fazla takipçiye sahip profilde ırkçı ve kamuoyunu rahatsız edici paylaşımlar yapılmıştı.

İlgili hesabın Chuckling Squad isimli siber korsan grubu tarafından SIM-Port adı verilen yöntem ile hack’lenmesinin ardından Twitter’da SMS aracılığıyla Tweet gönderme özelliğinin -bir güvenlik önlemi olarak- devre dışı bırakıldığı açıklandı. Siber saldırı olayının devamındaki tweet’ler (Twitter paylaşımları), söz konusu özellik ile gönderilmişti.

Detayları, https://help.twitter.com/tr/using-twitter/create-twitter-account-mobile bağlantısında bulunan Twitter’da SMS aracılığıyla Tweet gönderme özelliğinin kullanımı şu şekilde;

Twitter’da SMS aracılığıyla Tweet gönderme özelliğinin ne zaman tekrar aktif edileceği şimdilik bilinmiyor.

Jack Dorsey nasıl hack’lendi?

Jack Dorsey, AT&T adlı mobil operatörü kullanıyor. Siber korsanlar, bir AT&T çalışanı tasarlayıp Dorsey’in telefon numarasına, ardından da Twitter ile bağlantılı e-posta hesabına erişim sağladılar. Kullanıcı hesabına giriş yapılmasına gerek kalmadan SMS aracılığıyla Tweet gönderme özelliğini kullanıp paylaşımlarda bulundular. Twitter CEO’sunun hesabı, olayın anlaşılması üzerine kaldırılmış, kısa süre sonra da paylaşımları silinmiş halde tekrar aktif edilmişti.

Okumaya Devam Et