Bizi takip edin

Haberler

Twitter, Saldırgan Hesaplara Karşı ‘Güvenli Mod’ Planlıyor

iOS, Android ve Twitter.com üzerindeki kullanıcıların küçük bir kısmı için geçerli olacağı bildirilen yeni özelliğin detayları…

tarihinde yayımlandı

Twitter, sürekli olarak hakaret ve aşağılama içerikli paylaşımlar yapan kullanıcıları yedi gün süreyle bloke edecek “Güvenli Mod” adlı özelliği hayata geçirecek. Twitter tarafından yapılan açıklamada, içeriğin ilk etapta iOS, Android ve Twitter.com üzerindeki İngilizce dilindeki kullanıcıların küçük bir kısmı için geçerli olacağı belirtildi.

Hakaret içeriklerinin yanı sıra, tekrarlı ve istenmeyen cevaplar ile rahatsız edici paylaşımlar yapan kişilerin hesapları da geçici olarak bloke edilebilecek.

Kullanıcılar, Ayarlar panelinden içeriği aktif hale getirdiklerinde Twitter, kullanıcı ile negatif içerikli paylaşım yapan kişi arasındaki etkileşimi analiz edecek. Güvenli Mod içeriği kullanıcıların sıkça etkileşimde bulunduğu kişileri değil, rahatsız edici içerikler ile etkileşim kurmaya çalışan kişileri hedef alacak. Bloke edildikleri süre içerisinde, hedef olan kişi kendisini rahatsız eden kişi tarafından görülemeyecek.

Twitter, Güvenli Mod’un sosyal ağda görmek istedikleri diyalogları bölen paylaşımları engellemek için geliştirildiğini not düştü. İçerik kapsamında, bloke edilen kişinin üzerindeki engelleme kalkmadan önce ilgili hesaplara bilgilendirme yapılacak.

Güvenli Mod özelliğinin Ayarlar panelinden her an kapatılabileceği ifade edilirken, test sürecinde modun hangi doğrulukla çalıştığı kontrol edilecek. Twitter, son yıllarda insan hakları örgütleri ve zihin sağlığı organizasyonları ile yaptığı çalışma kapsamında kullanıcıları sosyal platform üzerinden giderek daha belirgin hale gelen ayrımcılık, cinsiyetçilik ve diğer uygunsuz içeriklerden korumayı amaçlıyor.

Sosyal medya ağı, aynı zamanda Güven ve Güvenlik Konseyi oluşturduklarını, bu kapsamda yapılan değişikliklerin yeni özelliği olabildiğince az manipüle edilir kılacağını söyledi. Güvenli Mod açılışında ilk kullanıcılar olmaları için marjinal gruplardan ve kadın gazetecilerden bazı kişilere davet gönderildi.

“Toplum içinde konuşmayı destekleyecek bir adım”

Güven ve Güvenlik Konseyi’nde yer alan dijital insan hakları grubu Article 19, Güvenli Mod’un tacize maruz kalmadan toplum içinde konuşmayı destekleyecek bir adım olduğunu kaydediyor.

Kadınların tecrübelerini Güvenli Mod ve benzer içerikler ile nasıl kendilerine özgü kılabileceklerine dair başka değerlendirmeler yaptıklarını da belirten Twitter, ilgili modun ne kadar başarılı olduğuna bakarak daha geniş kitlelere sunulup sunulmayacağına kadar vereceklerini bildirdi.

Twitter, geçmişte de rahatsız edici içerikleri engellemek için belli girişimlerde bulunmuştu. Pandemi sürecinde yanlış bilginin yayılmasını önlemek için ABD, Güney Kore ve Avustralya’daki kullanıcılara yanlış yönlendirici tweet’leri bildirmeleri için bir test başlatılmıştı.

Okumaya Devam Et