Bizi takip edin

Haberler

Twitter, Manipülatif Bilgi Yayan 10 Binden Fazla Hesabı Kaldırdı

Popüler sosyal medya ağı Twitter; Orta Doğu, Avrupa, Asya ve Güney Amerika merkezli on bini aşkın hesabı kaldırdı.

tarihinde yayımlandı

Sosyal medya ağı Twitter; Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, İspanya, Ekvator ve Çin merkezli 10 bini aşkın hesabın yapılan incelemelerin ardından kaldırıldığını (platformdan çıkarıldığını) duyurdu. ‘Politik amaçlı’ olduğu tespit edilen hesaplar üzerinden manipülasyon (insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme) amaçlı paylaşımlarda bulunulduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Twitter geçtiğimiz Ocak ayında Bangladeş, İran, Rusya ve Venezuela’dan çok sayıda hesabı kaldırmış, Haziran ve Ağustos aylarında da bir dizi benzer adım atmıştı. Sürecin bu yeni halkasında kaldırılan hesaplarla ilgili bazı detaylar da paylaşıldı.

Buna göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’da faaliyet gösteren özel bir teknoloji şirketi tarafından yönetildiği bildirilen 267 hesap kaldırıldı. Hesapların Katar ve İran gibi ülkeleri hedef aldığı ifade edildi. Yine Birleşik Arap Emirlikleri’nde yönetilen 4 bin 258 hesap; Yemen İç Savaşı ve Houthi Hareketi gibi bölgesel konularla ilgili atılan ya da retweet edilen tweet’lerle bağlantılı şekilde kaldırıldı.

Çin’de 4 bin 302 hesap kaldırıldı

İspanya’da 259 hesap, kamuoyunun belli konulardaki duygularını politik amaçlarla bilinçli şekilde yönlendirdikleri öne sürülerek silindi. Twitter’a göre Ekvador’da çoğu sahte olmak üzere 1.019 hesap, yönetim hakkında içerik yayıyordu. Ayrıca Çin’de çeşitli protesto hareketleri ile ilgili manipülatif paylaşımlarda bulunan 4 bin 302 hesap kaldırıldı.

Oldukça karmaşık, manipülasyona açık ve kontrol edilmesi güç bir bilgi ağı haline dönüştüğü yönünde eleştirilere hedef olan Twitter’ın, yasal prosedürler çerçevesindeki benzer adımlarını sürdürmesi bekleniyor.

Okumaya Devam Et