Bizi takip edin

Haberler

Twitter: “Kullanıcı Verilerini Paylaşmış Olabiliriz”

Twitter; şifre, e-posta hesabı gibi kritik derecede önem taşımamakla birlikte çeşitli kullanıcı verilerinin reklam ve ölçüm şirketleriyle paylaşıldığını açıkladı. 

tarihinde yayımlandı

Popüler sosyal medya ağı Twitter, kendi web sitesi aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirme amacı güden kısa bir bilgilendirmede bulundu. Twitter mobil uygulaması üzerinden herhangi bir reklamın tıklanması halinde belirli kullanıcı bilgilerinin, hesap sahibi izin vermemiş olsa dahi güvenilir reklam ve ölçüm şirketleriyle paylaşılmış olabileceği duyuruldu. Bu noktadaki veri paylaşımı önemli bir hata olarak gösteriliyor.

Diğer yandan Twitter uygulamasına erişim sağlanan akıllı telefon ve tabletlere göre ‘çıkarım’ yapıldığı ve reklamların buna göre gösterildiği belirtiliyor. Bu noktadaki açıklama incelendiğinde, erişilen bilgiler doğrultusunda eğer kullanıcı üst segment akıllı telefon kullanıyorsa daha yüksek fiyatlı, örneğin giriş seviyesi tablet kullanıyorsa düşük fiyatlı ürün ve hizmetlere ilişkin reklamların gösterilmiş olabileceği düşünülüyor.

Her iki sorunun da 2018 Mayıs ayından itibaren yaşandığı ve 5 Ağustos 2019 itibarıyla çözüldüğü bildiriliyor.

Ek olarak aktarılan ya da kullanılan bilgilerin şifre, e-posta hesabı gibi birinci derecede önem taşıyan verileri içermediğinin altı çiziliyor.

Yayınlanan yazı, kullanıcıların duyduğu güvene rağmen hata yapıldığı, benzer hataların önüne geçilmesi için daha fazla çaba sarfedileceği ifadeleriyle tamamlanıyor.  Son olarak konuyla ilgili sorular için Twitter Veri Koruma Ofisi ile iletişime geçilebileceği kaydediliyor.

Twitter, reklam dünyası açısından oldukça önemli bir platform. Son verilere göre kullanıcıların yüzde 79’u markaları takip ediyor, yüzde 53’ü yakın çevresine Twitter’da karşılaştığı ürün ve hizmetleri tavsiye ediyor.

Okumaya Devam Et