Bizi takip edin

Haberler

Twitter, Kullanıcı Gizliliğini Koruyamadığı için 150 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Sosyal medya şirketi bir kez daha gizlilik sorunları ile gündemde…

tarihinde yayımlandı

Popüler sosyal medya ağı Twitter’ın ABD’de federal yönetmeliklere uymayarak kullanıcı verilerinin gizliliğini koruyamadığı ve bu nedenle 150 milyon dolar ceza ödeyeceği kaydedildi. Security Week’in haberine göre şirket, cezayı ödedikten sonra yeni güvenlik önlemlerini devreye alacak.

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Twitter’ın halka açık olmayan iletişim bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini koruma konusunda kullanıcıları aldatarak 2011 FTC emrini ihlal ettiğini ifade etti.

Bu kapsamda Twitter, Mayıs 2013’ten Eylül 2019’a kadar ki 6 yıllık sürede hesap güvenliği amacıyla telefon numaralarını ve e-posta adreslerini topladığını söylemişti. Ancak düzenleyicilere göre şirketlerin bu bilgileri platformdaki kullanıcılara hedefli çevrimiçi reklamlar göndermek için kullanacağını bildirmedi.

Düzenleyiciler ayrıca Twitter’ın, şirketlerin kullanıcı bilgilerini, kullanıcılar tarafından izin verilen amaçlarla çelişen şekillerde işlemesini yasaklayan ABD, Avrupa Birliği ve İsviçre gizlilik anlaşmaları ile uyumlu olmadığını da belirtti.

FTC Başkanı Lina Khan konuyla ilgili olarak: “Twitter, güvenlik amacıyla kullanmak bahanesiyle kullanıcılardan veriler topladı, ancak daha sonra verileri reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için de kullandı. Bu uygulama 140 milyondan fazla Twitter kullanıcısını etkilerken, Twitter’ın birincil gelir kaynağını da artırdı.” ifadelerini kullanıyor.

Twitter gizlilik şefi Damien Kieran ise iddialarla ilgili olarak şunları söyledi: “Verileri güvende tutmak ve gizliliğe saygı duymak son derece ciddiye aldığımız bir şeydir. Bu süreçte yolun her adımında FTC ile iş birliği yaptık.” Kieran şirketin, kişisel verilerinin güvende kalmasını ve mahremiyetlerinin korunmasını sağlamak için operasyonları güncelleme ve diğer iyileştirmeler yapma konusunda FTC ile uyumlu adımlar attığını da sözlerine ekledi.

Okumaya Devam Et