Bizi takip edin

Haberler

Twitter Krizlerle Müdahale Politikası Kapsamında Yanıltıcı Tweet’leri Gizleyecek

Sosyal medya şirketi, platformda yayılan yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için çalışmalarını artırıyor…

tarihinde yayımlandı

Twitter, krizler sırasında yanıltıcı tweet’lerin büyütülmemesini veya tavsiye edilmemesini sağlamak için yeni kriz bilgilendirme politikasını uygulamaya aldı.

Yeni politika kapsamında Twitter, bir tweet’in (Twitter’daki paylaşımların) yanıltıcı olduğuna dair kanıt elde edilir edilmez o içeriği bir uyarı notu ile ilişkilendirecek ve kullanıcılara krizle ilgili yanlış bilgilendirme politikası hakkında daha fazla ayrıntıya yönlendiren bir bağlantı gösterecek. Etiketlenen tweet’ler beğeni, retweet ve paylaşımlara kapatılacak. Ayrıca bu içerikler Twitter algoritması tarafından önerilmeyecek, ana sayfada, aramada veya keşfetmede görünmesi engellenecek.

Twitter ayrıca devlete bağlı medya hesapları, doğrulanmış veya resmi hükümet hesapları gibi yüksek profilli hesaplardan büyük oranda görünür tweet’lere yönelik uyarı bildirimleri eklemeye öncelik vereceğini de belirtiyor.

Yanlış bilgilendirme uyarısıyla etiketlenen tweet’leri okumaya devam etmek isteyen kullanıcılar, bildirimi görüntülemek için tıklamak zorunda kalacaklar. Daha önceki uygulamada yanlış bilgi uyarıları bir tweet’i gizlemiyor, tweet’in altına yerleştiriliyordu.

Twitter bir iddianın yanıltıcı olup olmadığını belirlemek için çatışma izleme grupları, insani yardım kuruluşları, açık kaynak araştırmacıları, gazeteciler ve çok daha fazlasının kanıtları da dahil olmak üzere birden fazla güvenilir, kamuya açık kaynaktan doğrulama gerekeceğini söylüyor.

Twitter’ın yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için uygulamaya koyduğu yeni politikası geçtiğimiz ay platformu 44 milyar dolara satın alacağını açıklayan Elon Musk’ın Twitter üzerindeki spam ve sahte hesapları sorgulamasının ardından geldi.

Okumaya Devam Et