Bizi takip edin

Haberler

Türkiye’nin İlk Siber Güvenlik Lisesi İstanbul’da Açılıyor

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla açılacak olan Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi, bu kapsamdaki yetişmiş insan gücünün artırılmasına katkı sağlayacak…

tarihinde yayımlandı

Türkiye’de siber güvenlik odağında uzman yetiştirilmesini esas alan ilk lise, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Pendik ilçesinde açılıyor.

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla açılacağı bildirilen lisenin 2020-2021 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

Siber güvenliğe ilgi duyan gençlere yönelik okulun bu alandaki yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Öte yandan lisenin eğitim programına ilişkin ilk detaylar da okul müdürü Turan Çinkılıç tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Çinkılıç, 1 yılı yabancı dil hazırlık olmak üzere 5 yıllık öğretim planının uygulanacağını; ayrıca Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Sızma Testi, Adli Bilişim, Yapay Zekâ ve Siber Tatbikat laboratuvarlarında uygulamalı eğitimlerin gerçekleştirileceğini belirtti.

Çinkılıç, Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarına göre ilk yılda 30 öğrencinin alınacağını da sözlerine ekledi.

Açılışına ilişkin yasal prosedürlerin devam ettiği bildirilen okul ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile iş birliği protokolü imzalayacağı açıklandı.

Konuyla ilgili bir de video yayınlandı.
Haberin devamında izleyebilirsiniz.

Okumaya Devam Et