Bizi takip edin

Haberler

Türkiye’de Ebeveynlerin Yarıya Yakını Çocuklarının Sosyal Medyadaki Herkese Açık Bilgilerinden Habersiz

Sonuçları kamuoyuyla paylaşılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 43’ü çocuklarının sosyal medyadaki herkese açık bilgileri hakkında fikir sahibi değil…

tarihinde yayımlandı

Toluna Influencers tarafından gerçekleştirilen Sorumlu Dijital Ebeveynlik anketi, ilginç sonuçları ile dikkat çekti. 5 bin kişinin görüşlerinden yola çıkılarak ulaşılan sonuçlara göre Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 43’ü çocuklarının sosyal medya platformlarındaki herkese açık bilgilerinden haberdar değil. Katılımcıların yüzde 75’i çocuklarının herkesin görebileceği şekilde paylaştıkları hobilerin ne olduğunu bilmiyor. Ayrıca yüzde 52’si çocuklarının paylaşmış oldukları yaş, yüzde 38’i akrabalarının isimlerini, yüzde 17’si kesin coğrafi konumlarını ve yüzde 9’u yaşadıkları eve dair fotoğrafları paylaştıklarından bihaber durumda. Uzmanlar, bu tür kişisel bilgilerin herkesin görebileceği şekilde paylaşılmaması gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan ebeveynlerin çocuklarının sosyal medyadaki faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmak için güçlü çabalar gösterdikleri de görülüyor. Araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 63’ü çocuklarıyla sosyal medyada arkadaş ve yaklaşık 5’te 4’ü platformlar üzerinden sohbet ediyor.

Ek olarak Türkiye’deki çocukların yüzde 49’unun sosyal medya hesabına sahip olduğu anlaşılıyor. En çok kullandıkları sosyal medya ağları ise yüzde 83’lük oranla Instagram ve yüzde 73 ile Facebook. Bu iki sosyal medya ağını YouTube ve Twitter izliyor.

Dijital çağ, sosyal medyanın yükselişine net bir şekilde işaret ediyor. Son açıklanan rakamlara göre küresel ölçekteki Facebook kullanıcı sayısı 2,7 milyarı geride bıraktı. Ocak ayı verilerine göre sosyal medyada geçirilen sürede dünya ortalaması 2 saat 24 dakika. Türkiye’de ise bu süre 27 dakika daha fazla. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de ebeveynlerin çocuklarının karşısına çıkabilecek olası tehditlere karşı atmaları gereken en temel adımlar kendilerini eğitmeleri ve bilgilerini sürekli güncel tutmaları. Bu noktada Bilgi Güvende gibi zengin içeriğe sahip güvenilir kaynakların takip edilmesi de büyük önem taşıyor.

Son olarak online ortamda çocukların kişisel bilgilerini korumaya yönelik ipuçlarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et