Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Tüketicilerin Üçte Biri Özel Verilerini Yabancılara Satmayı Kabul Ediyor

Kısa vadeli gelir için verilerini paylaşan tüketiciler, güncel bir araştırmaya göre, düşündüklerinden daha fazlasını kaybediyor. Facebook’un Netflix ve Spotify’a kullanıcıların özel mesajlarını silme yetkisi vermesi gibi yüksek profilli veri paylaşımı skandalları sonrası oluşan tepki ve endişeye rağmen Türkiye’de kullanıcıların yarısından fazlası (%55) modern dijital dünyada tamamen gizli kalmanın imkansız olduğuna inanıyor. Hatta birçok kullanıcı verilerini ve çevrim içi kimliklerini korumak yerine satmayı tercih ediyor. Ancak bunun çok büyük sonuçları olabiliyor.

tarihinde yayımlandı

Kişisel verilerin kötüye kullanımı veya yanlış ellere geçmesinin yaratabileceği ciddi sonuçlara rağmen Türkiye’de kullanıcıların dörtte biri (%24) karşılığında ücretsiz bir ödül aldıklarında rahatlıkla gizliliklerinden vazgeçip verilerini paylaşabileceğini belirtti. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %47’si para karşılığında hiç tanımadıkları biriyle tüm özel verilerini paylaşabileceğini söyledi. Özel verilerini paylaşıp karşılığında gelir ya da ödül elde etmek isteyen kullanıcılarının sayısı giderek artıyor. Ancak bu kısa vadeli yaklaşım uzun vadede büyük sorunlar doğurabiliyor.

James Gunn veya Kevin Hart gibi isimlerin Twitter’da paylaştığı iletiler gibi güncel olaylar, internette bilerek paylaştığınız verilerin size hiç beklemediğiniz bir şekilde zarar verebileceğini, kariyerinizi veya itibarınızı sarsabileceğini gösteriyor. İşin ‘sokaktaki insanları’ etkileyen boyutuna bakıldığında ise potansiyel ve mevcut işverenlerin LinkedIn, Instagram ve Facebook gibi sosyal platformlarda araştırma yapması, çalışanların ve adayların saygın kişiler olup olmadığına ve şirketi sıkıntıya sokup sokmayacağına bakılması giderek daha yaygın kullanılan bir yöntem haline geldiği görülüyor. Çalışanların da kendileri ve şirketleri hakkında çok fazla bilgi paylaşmamaya dikkat etmesi gerekiyor. Career Builder tarafından yapılan çalışmada[4], işverenlerin %57’si sosyal medyada gördükleri paylaşımlar nedeniyle bir adayı işe almaktan vazgeçtiğini, üçte biri (%34) ise paylaşımları nedeniyle bir çalışanı işten çıkardığını veya uyardığını belirtti.

Veri yanlış ellerde tehlike yaratıyor

Açıkça paylaşsak da paylaşmasak da bilgilerimiz yanlış ellere geçtiğinde gerçek hayatımıza büyük etkileri olabiliyor. Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırma, Türkiye’de yaklaşık her üç kişiden birinin (%30) kişisel verilerine izinsiz bir şekilde erişildiğini ortaya koydu. Bu durum kullanıcılar için birçok farklı sonuç doğurabiliyor. Örneğin, Türk katılımcıların yarısından fazlası (%55) bu tür bir olayın kendilerini strese soktuğunu dile getirdi. %8’lik bir kesim maddi zarara uğrarken spam ve reklamlarla rahatsız edilenlerin oranı ise %23 oldu.

Birçok kişi özel bilgilerini gizli tutmak veya bunlara başkalarının erişmesini engellemek için önlemler alsa da bu sonuçlar yaşanabiliyor. Türkiye’de insanların, kişisel verilerine erişmesinden en çok korktuğu grupların başında siber suçlular geliyor. Onu genel olarak tüm internet ortamı ve sosyal ağlar takip ediyor. Türk kullanıcıların %59’u bilgilerinin gizli kalması için cihazlarını parola ile koruyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %51’i kullandıkları cihazlar, hizmetler ve uygulamalardaki gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol edip değiştirdiğini, %33’ü gizlilik amacıyla web kameralarının üzerini kapattığını ve %43’ü ise verilerini şifrelediğini belirtti.

Okumaya Devam Et