Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

TikTok’u Çocuklar ve Gençler İçin Daha Güvenli Kılan 7 Özellik 

Gizlilik ve güvenlik özelliklerini geliştiren TikTok, çocuklar ve gençler için daha güvenli bir sosyal medya platformu haline gelmeyi amaçlıyor…

tarihinde yayımlandı

TikTok kullanan çocukların aileleri derin bir nefes alabilir. Gençler arasında son derece popüler olan sosyal medya ağının yapacağı yeni güncellemeler, gençler için daha sağlıklı bir video paylaşım ortamı vadediyor.

Yeni içerikler ailelerin çocuklarının hesabı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak, genç kullanıcıların standart kullanım ayarlarına düzenlemeler getirilecek ve yorum gibi içeriklerde platformdaki kısıtlamalar artacak.

TikTok’un artık daha az korkutucu bir ortam olmasını sağlayan faktörlere göz atalım:

1- Aile Eşleşmesi özelliği

TikTok, Nisan 2020’de ebeveynlerin en iyi dostu haline gelen aile eşleştirme içeriğini hayata geçirdi. İçerik, TikTok hesabı bulunan anne-babaların hesaplarını çocuklarınınki ile eşleştirmelerine izin veriyor.

Bu sayede, oyun konsollarında uygulanan kısıtlamalara benzer olarak çocukların hesaplarında ebeveyn kontrolü sağlanabiliyor. Örneğin çocukların ekran sürelerini belirleyerek bir günde ne kadar kullanabileceklerini belirleyebiliyorlar. Aynı zamanda, kısıtlayıcı mod altında çocukların ne izleyebilecekleri de belirlenebiliyor. Bir şifre belirlendiği sürece, çocuklar belirlenen kısıtlamaları kaldıramıyor.

Ebeveynler aynı zamanda çocukları ile kimin temas kurabildiğini denetleyebiliyor ve direk mesaj özelliğini tamamen kapatabiliyor.

Ebeveynler için faydalı bir diğer içerik, “Başkalarının Beni Bulmasını Sağla” özelliğinin kapatılabilmesi. Bu adımı atmak çocukların hesaplarını tanımadıkları kişilerin takip edebileceği listelerden çıkarılmasını sağlıyor. Facebook’un önerilen arkadaşlar içeriğini aklınıza getirin. Çocuğunuzu bu listeden çıkarmak TikTok’ta onları görebilecek kişilerin sayısını kısıtlayacak. Böylece, çocuklar TikTok’ta daha güvenli bir ortam oluşturabilecek.

Ebeveynlerin aile eşleştirmesi altında yapması gereken ilk hamle, çocuklarının hesaplarını gizliye çevirmek olmalı. Böylece, sadece onaylanan takipçiler çocukların paylaştığı videoları izleyebilir.

2- Aile eşleştirmesi kapsamı genişletildi 

Sunulmasını izleyen birkaç ayın ardından, aile eşleştirme içeriğini “daha kullanılışlı birtakım araç ile” güncelledi.

Geliştirilen aile eşleştirmesi içeriği ebeveynlerin çocukları tarafından yapılan aramaları düzenlemelerini sağlıyor. Anne-babalar, çocuklarının içerik, kullanıcılar, hashtag’ler ve sesleri arayıp arayamayacağını düzenleyebiliyor.

Aynı zamanda, çocuklarının paylaştığı videolarda kimlerin yorum yapabileceğini de belirleyebiliyorlar. Bu seçenek uygulamadaki herkes, sadece arkadaşlar veya hiç kimse olarak beliriyor.

Güncelleme ile beğenilen videolar içeriği için de değişiklikler sunuldu. Ebeveynler başka kullanıcıların çocuklarına ait beğenilen videoları görüp göremeyeceğini belirleyebiliyor (birçoğu bu özelliği gizli tutmayı tercih ediyor).

3- Ödül politikasında değişiklik

Söz konusu içerik kullanıcıların canlı bir yayın sırasında birbirlerine sanal hediyeler göndermelerini sağlıyor. Böylece kullanıcılar beğendikleri içerik üreticileri destekleyebiliyorlar. Sanal hediyeler, kullanıcının hesabında sanal elmaslara dönüştürülüyor.

Elmaslar, para ile takas edilebiliyor. Bir içerik üretici yeterli sayıda elmasa ulaştığı zaman, PayPal veya bir diğer ödeme hizmeti aracılığıyla ödeme alabiliyorlar.

Değişiklikler yapılmadan önce 13 yaşın üzerindeki tüm kullanıcılar sanal hediye gönderebiliyor ve 16 yaşın üzerindekiler hediyeleri alabiliyordu. Bu durum zamanla art niyetli kullanıldı ve genç kullanıcılar hediye almaya zorlanmaya başlandı.

BBC tarafından yapılan bir araştırmada, TikTok influencer’larının aldıkları sanal hediyeler karşılığında takipçilerine telefon numaralarını vermeyi teklif ettiğini ortaya çıkardı. Birçok genç kullanıcı bu taahhüt ile motive olup destekçilerine hediyeler gönderirken, telefona eriştiklerinde ise aramalarının hiçbir zaman cevaplanmaması ile hayal kırıklığına uğradılar.

TikTok tarafından getirilen yeni kural, sadece 18 yaş ve üzerinin hediye alıp göndermesini ve sanal hediyelerin kabul edilmesine izin veriyor.

4- Genişletilmiş standart gizlilik ayarları

Ocak 2021’de TikTok basın odasında yapılan açıklamada, video paylaşım platformu gençlerin gizliliğini korumak için yeni kurallar belirlendiğini duyurdu. Yeni ayarlar, gençlerin tanımadıkları kişilere karşı güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

13-15 yaş arasındaki tüm kullanıcıların ayarları artık standart kalacak. Bu da sadece arkadaşları ile takipçilerinin videolarını izleyebileceği anlamına geliyor. Genç yaştaki kullanıcılar aynı zamanda takipçilerini onaylamak zorunda; böylece tanımadıkları kişilerin profillerine bakmadığı denetleniyor.

5- Yorum ayarlarında “Herkes” seçeneği çıkarıldı 

TikTok’un getirdiği bir diğer değişiklik, yorum ayarlarında “herkes” seçeneğinin kaldırılması oldu. Sadece 13-15 yaş arasındaki kullanıcılar videolarına yorum yapan kişileri belirlerken “Arkadaşlar” ile “Kimse” arasında tercih yapabilir.

TikTok, belirlenen yaş aralığı için herkesin videolara yorum yapma imkanını kaldırmış oldu.

Standart ayar olarak “Hesabınızı diğerlerine önerin” içeriği aynı yaş grubu için kapatılacak bir diğer içerik.

6- Video indirme ayarları değiştirildi

Yeni kullanım politikaları açıklanmadan önce kullanıcılar küçük yaştaki diğer kullanıcıların videolarını fazla kısıtlama olmadan indirebiliyordu. Yeni TikTok ayarları ile sadece 16 yaş üzeri kullanıcılar tarafından paylaşılan videolar indirilebilecek.

Hatta, 16-17 yaşındaki kullanıcılar tarafından yüklenen videoların indirilme özelliği standart ayar kapsamında kaldırılacak. Bu yaş aralığındaki gençlerin videolarının başkaları tarafından indirilebilmesi için ayarı kendilerinin değiştirmesi gerekecek.

7- “Genç Kullanıcılar” için TikTok (Şimdilik sadece ABD’de)

Küçük yaştaki kullanıcıların TikTok’a üye olmak için yaşlarını sahte göstermemesi için TikTok, kısıtlamalar içeren bir çocuk versiyonu sundu. Çocuk versiyonu, orijinal TikTok’un içeriklerden fazlasıyla arındırılmış versiyonunu temsil ediyor.

Younger User (Genç Kullanıcılar) için hazırlanan TikTok, 13 ve daha küçük yaştaki çocuklar için hazırlandı. Versiyon, şu an için sadece ABD’de yaşayan çocuklar için geçerli.

Genç Kullanıcılar versiyonunda çocuklar takipçi bulunduramıyor. Videolar doğrudan sadece cihazlarına kayıt ediliyor. Platform üzerinde mesajlaşamıyor ve diğer kullanıcılar profillerini göremiyor.

Teknik olarak çocuklar fazla bir etkileşim kuramasa da TikTok’ta olmanın tatmini az-çok yaşıyor.

Gardınızı indirmeyin 

Yeni güncellemelere göz atıldığı zaman, TikTok’un eskisi kadar korkutucu olmadığı düşünülüyor. Yine de, ailelerin gardını indirmemesi gerekiyor.

Teknoloji yetisi yüksek çocuklar ailelerin belirlediği kuralları kolayca aşabilir. Çocuklarınızın profillerine girmek isteyen yabancılar da bunu başarabilir. Bu yüzden gözünüzü çocuklarınızın üzerinde tutmanız faydalı olacaktır. TikTok tarafından gönderilen, “ayarların değiştiğine” yönelik bildirilere dikkat edin.

Çocuklarınızla internette gizlilik ve güvenliğin önemi hakkında konuşun. Böylece belirlediğiniz ebeveyn kontrollerine karşı daha dikkatli olacaklardır. Sizin onları korumaya çalıştığınızı ve yaptığınız değişikliklerin yaşamlarını daha çekilmez kılmayı amaçlamadığını anlayacaklardır.

Okumaya Devam Et