Bizi takip edin

Haberler

TEKNOFEST 2019 Siber Güvenlik Etkinliklerinin de Adresi Oldu

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen HackIstanbul 2019 CTF yarışmasında büyük ödül sahibini bulurken eğitimler, sinerji, renkli organizasyonlar ve yoğun katılım dikkat çekti.

tarihinde yayımlandı

İlki 2018’de düzenlenen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin bu yılki ayağı 22 Eylül 2019’da tamamlandı. Etkinlik kapsamında 19 farklı kategoride düzenlenen yarışmalardan biri de HackIstanbul 2019 CTF oldu.

Siber güvenlik konulu yarışma; TEKNOFEST bünyesi altında, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile birlikte düzenlenirken geniş katılım vardı. 132 farklı ülkeden beyaz şapkalı binlerce hacker’ın katıldığı yarışma maratonu 23 Ağustos’ta ön eleme safhası ve 29 Ağustos’ta CTF yarışması ile devam etti. 18 saat süren CTF yarışması final turunun ardından kalan 10 takım, 21 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan büyük finalde mücadele etmeye hak kazandı. Yeteneklerini sergileyen beyaz sapkalı hacker’lar, 6 saat boyunca kıyasıya yarışırken kazanan ekipler şöyle sıralandı;

  1. DCUA
  2. KOLAYDI
  3. The Hacking Corsairs

HackIstanbul 2019 CTF yarışmasının ödülleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından takdim edildi.

DCUA ekibinin 10 bin dolarlık büyük ödülün sahibi olduğu yarışmanın yanı sıra TEKNOFEST, siber güvenlik konulu eğitimleriyle de öne çıktı. HackIstanbul eğitimleri kapsamında IoT güvenliği, Scade güvenliği gibi konular işlendi. “10 Dakikalık Gerçek Hacker” adı verilen eğitim yoğun ilgi gördü. TEKNOFEST’te siber güvenlik konulu etkinlikler, 22 Eylül’de gençlerin yoğun ilgi gösterdiği HAVELSAN’ın Kriptoloji Eğitimi ile tamamlandı.

NOT: Görseller, Teknofest resmi web sitesinden alınmıştır.

Okumaya Devam Et