Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Tatil Tuzaklarına Dikkat!

Tatil dönemi yaklaşırken online rezervasyonlara yönelik ilgide artış kaydediliyor… Bu dönemi fırsata çevirmeye çalışan siber korsanlar da tehdit saçıyor.

tarihinde yayımlandı

Son verilere göre koronavirüs döneminde e-ticarete yönelik saldırılarda yüzde 56 artış kaydedildi. Başlayan tatil rezervasyonu döneminde de oltalama saldırıları, sahte web siteleri, vb. siber tuzaklar gündeme gelmeye başladı.

Bu kapsamda hediye tatil, gerçek olamayacak kadar aşırı indirim gibi ‘sahte’ fırsatlar vadeden siber korsanlar, ağırlıklı olarak internet kullanıcılarına web sitesi linklerini tıklatmaya çalışıyor. Tıklanması halinde cihazlara, uzaktan erişim olanağı sunabilen kötü amaçlı yazılım bulaşıyor. Ayrıca tıklanan bağlantılarda sahte formlar ve sitelerle karşılaşılabiliyor. Formlarda isim, soy isim, adres, e-posta adresi, telefon numarası, kimlik numarası gibi kişisel verilerin; sahte sitelerde ise kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi esas alınıyor.

Öte yandan Mayıs ayı içerisinde bir siber güvenlik kuruluşu tarafından, yüz binlerce kişiye ‘Ücretsiz Maldiv Tatili’ başlıklı sahte e-posta gönderildi. Kurgu olan ve herhangi bir zararlı yazılım, vb. içermeyen e-postanın gönderimindeki amaç, kaç kişinin hazırlanan linke tıklayacağının görülmesiydi. Ortaya çıkan sonuçlar 130 bin kişinin e-posta metnindeki söz konusu linke tıkladığına gösterdi. Türkiye genelindeki araştırma, siber güvenlik farkındalığının henüz yeterli düzeyde olmadığına işaret eden bir başka bulgu olarak dikkat çekti.

Yaz dönemiyle birlikte artan tatil odaklı sahte SMS mesajları, e-postalar, WhatsApp iletileri ve sosyal medya reklamlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Bu tip kötü amaçlı tuzaklardaki ısrarla bir linke tıklatmaya çalışan metinsel kurgu ve abartı vaatlere karşı, bunun bir oltalama saldırısı olabileceğinin akla getirilmesi önem taşıyor.

Oltalama saldırıları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et