Bizi takip edin

Haberler

T-Mobile arayan kişiyi doğrulama hizmetini başlatıyor

Son dönemde telefonla artan dolandırıcılık olaylarına karşı telekom operatörleri kullanıcıları korumayı hedefleyen hizmetler geliştiriyorlar.

Yayımlandı

-

T-Mobile

Son dönemde telefonla dolandırıcılık olayları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli öcüde arttı. Telefon dolandırıcıları çoğunlukla kendilerini polis, jandarma, savcı, avukat, tanınmış bir şirketin görevlisi gibi tanıtarak insanları kandırmaya çalışıyorlar. Örneğin kredi kartı aidatını geri almanızı sağlayacağız ya da hediye kazandınız diyerek banka ve kişisel bilgileri çalabiliyorlar. Ya da kendilerini polis veya savcı olarak tanıtarak hesabınızdaki para terör örgütleri tarafından kullanılacak diyerek kurbanlarını ağlarına düşürüyorlar.

Dolandırıcılar ayrıca çeşitli teknolojilerin yardımıyla aradıkları numaranın farklı görünmesini dahi sağlayabiliyorlar. Caller ID spoofing şeklinde adlandırılan bu yöntemle, kurbanların kendilerini gerçekten o kurumun aradığını sanmalarını sağlayabiliyorlar.

İşte bu telefon dolandırıcılıklarını önlemek için ABD’de hizmet veren telekom operatörü T-Mobile telefon numarası doğrulama hizmetini başlatıyor. STIR/SHAKEN standartlarını kullanan arayan kişinin doğrulanması teknolojisi dolandırıcılığı önlemeyi amaçlıyor.

Bu teknolojide dolandırıcı bir bankanın ya da resmi bir kurumun numarasından aradığında telefonun ekranında “telefon numarası doğrulandı” şeklinde bir uyarı çıkıyor. T-Mobile şirketinin verdiği bu hizmet şimdilik sadece Samsung’un Galaxy Note 9 telefonlarda çalışıyor. Hizmet yakında diğer markalardaki telefonlar için de verilmeye başlanacak. Hizmetin Türkiye’de verilip verilmeyeceği ise henüz belli değil.

Okumaya Devam Et