Bizi takip edin

Haberler

Street Fighter, Resident Evil Gibi Popüler Oyunların Geliştiricisi Capcom Siber Saldırıya Uğradı

Popüler birçok oyunun geliştiricisi Capcom, fidye yazılım saldırısına maruz kalırken 350 bin kişinin bilgilerinin çalındığı öne sürüldü. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Japonya merkezli oyun geliştiricisi ve yayımcısı Capcom’un maruz kaldığı saldırı sonucunda, 350 bin kişinin verilerinin internette erişilebilir hale gelmiş olabileceği ifade edildi. Risk altındaki veriler arasında isimler, adresler, doğum tarihleri, telefon numaraları, pasaport bilgileri, insan kaynakları ile ilgili bilgiler ve daha fazlasının bulunduğu belirtildi. Şahsi bilgileri internete sızanların Japonya ve Kuzey Amerika’da yaşayan tüketiciler olduğu not düşüldü.

Kasım ayı başında yaşandığı anlaşılan saldırı hakkında açıklama yapan Capcom, sunucularını 2 Kasım’da kapattığını ve inceleme başlatıldığını bildirdi. Şirket, hedefli saldırıda fidye yazılım bulaşması sonucu dosyalarının şifrelendiği ve siber suçluların ödeme talep ettiği bilgisini paylaştı. Kayıt bilgilerinin kaybedilmesinden dolayı siber suçluların erişim sağladığı verilerin boyutunu belirlemenin henüz mümkün olmadığı, ancak saldırıda müdahale edildiği düşünülen içeriklerin bir listesinin oluşturulduğu” açıklandı.

Saldırıda eski ve mevcut çalışanlarını temsil eden dokuz kişiye ait bilgilerin internete sızdırıldığı bilgisi verildi, diğer yandan şirket müşterileri ile iş ortaklarına ait ne kadar verinin risk altında olduğu kesin değil. Capcom, bilgilerine erişim sağlandığı tespit edilen tüketiciler ile hisse sahiplerine bilgilendirme yapılacağını ve müdahale edilen tüm verilerin tespit edilmesi için incelemenin devam edeceğini duyurdu. Şirket ayrıca, ele geçirilen verilerin arasında kredi kartı bilgilerinin yer almadığı vurgusu yaptı. Son olarak bilgisayar ağına izinsiz girilmesiyle bağlantılı yasal işlemlerin gerçekleştirileceğine işaret edildi.

Siber güvenlik medyası, şirketin bilgisayar ağından sızdırılan bilgiler arasında Resident Evil Village dahil bazı oyunların piyasaya sürülme tarihlerinin de yer aldığını öne sürdü. Capcom, bu iddiaları henüz doğrulamadı.

Okumaya Devam Et