Bizi takip edin

Haberler

Steam, Epic Games Gibi Popüler Oyun Platformları BloodyStealer Tehdidi Altında

BloodyStealer Truva atı ile yasa dışı şekilde ele geçirilen oturum açma bilgileri ve şifre kombinasyonlarının dark web’de satıldığı kaydedildi. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Güvenlik araştırmacıları Steam, Ubisoft, Epic Games Store ve EA Origin gibi popüler platformlardaki oyun severlerin hesaplarını ele geçirmeyi hedefleyen ‘tehditkâr’ bir Truva atına dikkat çekti. Detaylarına dark web forumlarında ulaşılan BloodyStealer isimli Truva atı, son dönemin öne çıkan oyun odaklı siber tehditleri arasında.

BloodyStealer; bulaştığı cihazlardaki çerezleri, şifreleri, formları, banka kartlarını, ekran görüntülerini, oturum açma bilgilerini ele geçirebilen, aynı zamanda çeşitli uygulamalardan oturumlar için çeşitli veri türlerini toplayabilen sofistike bir Truva atı. Bu noktada hedeflenen kritik bilgilerinin ağırlıklı olarak oyun platformlarındaki hesaplarla ilgili olduğu görülüyor.

BloodyStealer vasıtasıyla ele geçirilen oturum açma bilgileri ve şifre kombinasyonlarının dark web’de toplu olarak 1000 hesap başına 14,2 dolara kadar alıcı bulabildiği kaydediliyor.

Ek olarak BloodyStealer’ın analiz ve tespitten kaçınma özellikleri ve bazı ilginç özellikleriyle çevrimiçi oyuncuların karşılaştığı tehdit türlerine dair ‘yetenekli’ bir örneği teşkil ettiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda tespit edilen Truva atının tersine mühendislik ve kötü amaçlı yazılım analizlerinden de kaçabildiğine işaret edilirken dark web’de aylık 10 dolar fiyatla siber korsanlar tarafından ‘kiralanabildiği’ de tespit edilen bilgiler arasında. Dolayısıyla dağıtımı abonelik sistemiyle sağlanıyor. Ömür boyu abonelik fiyatının 40 dolar civarında olduğu da elde edilen diğer bulgular arasında.

Son olarak uzmanlar, BloodyStealer’ın şimdiye kadar Avrupa, Latin Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerinde kullanıldığı bilgisine ulaştı.

Oyun odağında BloodyStealer ve benzeri siber tehditlerden korunmak için gerekli ipuçlarını buraya tıklayıp detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Ve haberin devamındaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. İyi seyirler.

Okumaya Devam Et