Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

PC’de Oyun Performansını ‘Güvenlik ile Birlikte’ Artırmak

Oyuncular için güvenlik çözümlerinin doğru kullanımı ve gecikmeleri en aza indirmeye yönelik kolay uygulanabilir ipuçları.

tarihinde yayımlandı

Bilgisayarınız aniden 50 milisaniye boyunca dondu diye çok oyunculu bir maçı kaybetmek acı olabilir. İyi haber şu ki, vakaların büyük çoğunluğunda bu talihsizliği önlemek mümkündür. Bu yazıda bilinmesi gereken güvenlik konuları ile modern oyuncuların yaygın olarak karşılaştığı yazılımsal sorunlar ve çözümlerine odaklanıyoruz. Bu ipuçları performansa bağlı yenilgileri en aza indirmenize yardımcı olacak…

Güvenlik/antivirüs programını doğru kurun

Birçok oyuncu antivirüs veya internet güvenlik çözümünün durdurulması gereken yazılımlardan biri olduğunu düşünür. Hatta bazıları konuyu bu programları kalıcı biçimde kaldıracak kadar abartır. Ancak bu yaklaşım kesinlikle modası geçmiş ve yararsızdır. Hatta, oyunlarınızın daha yavaş çalışmasına bile sebep olabilir…

İki şeyi göz önünde bulundurun: Birincisi, Windows 10’u antivirüssüz kullanamazsınız: Üçüncü taraf bir çözümü kapatırsanız, Windows Defender otomatik olarak devreye girer. İkincisi, tüm antivirüsler eşit değildir. Bazı güvenlik çözümlerinin PC performansı üzerindeki etkilerini en aza indiren özel bir oyun modu vardır, ancak Windows Defender size böyle bir lüks sağlamaz.

Muhtemelen farkında olmadığınız bir tane daha “bonus” antivirüsünüz olduğunu unutmayın. Bu da … Google Chrome’un içinde gizli! Bu antivirüs ayrıca çok sınırlı ayarlara sahiptir ve oyuncular için özellikle yararlı olacak bir ayarı yoktur. Bilgisayarınızın hızını optimize etmeye çalışırken tarayıcı pencerelerini kapatmanın başka bir nedeni de budur.

Bununla birlikte, antivirüs sorusuna doğru yaklaşım, hem hız üstünde minimal ektisi olduğu kanıtlanmış hem de gecikmeyi azaltan ve pop-up’ları (aniden ekranda beliren reklam, kampanya, tanıtım türünde kutular) ek taramaları vb. devre dışı bırakan özel bir oyun moduna sahip az sayıda birkaç güvenlik çözümünden birini kurmaktır.

  • Planlanmış taramaların veya güncellemelerin oyun oynamadığınız zamanlara ayarlandığından emin olun.
  • Oyun modunu kullanın. Bu mod, tam ekran bir uygulama çalıştığında otomatik olarak açılır ve bu moddayken güvenlik çözümü, sizi rahatsız etmemek için tam tarama yapmaz ya da veritabanlarını güncellemez.

Windows Update’i doğru kurun

Bazı Windows 10 alt sistemlerinin arka plan işlemleri ani gecikmelere neden olabilir. En önemlisi, Windows Update, bir şey indirip yüklerken, performansı önemli ölçüde kesintiye uğratır. Bu nedenle, güncelleme zamanlamasını oyun oynamadığınız zamanlara ayarlamak yardımcı olacaktır. Bunun için; Windows 10 ayarlarını açın, Windows Update’e gidin ve “etkin saatleri değiştir”e tıklayın.

Açıklama, etkin çalışma saatlerinin yalnızca yeniden başlatma sürelerini etkilediğini belirtir, ancak bu ayar aslında diğer güncelleme görevlerini de etkiler.

İnternet sorunlarını ortadan kaldırın

İnternetinizin sabit hız ve gecikme süresine sahip olduğundan emin olun. Web tarayıcınızı açın ve kapsamlı bir hız testi hizmetine gidin. İnternet hızının yeterli olduğundan ve gerçekten ufak bir gecikmeye (yani, ping’e) sahip olduğundan emin olun. Modern fiber optik kanallar genellikle 5-50 ms’lik ping sunar, bu da çoğu oyun için yeterlidir. Yüzlerce milisaniyelik bir gecikme ise oyun kazanmanın önünde gerçek bir engel olabilir.

Bu sorunu çözmek, yönlendiricinizin Wi-Fi ayarlarıyla denemeler yapmayı, oyun bilgisayarınıza yaklaşmayı, bilgisayar ve yönlendirici arasında kablolu bir bağlantıya geçmeyi, hatta internet sağlayıcınızı değiştirmeyi içerebilir.

Oyununuzun video ayarlarını optimize edin

Oyununuz çok fazla kaynağa ihtiyaç duyuyorsa ve grafik kartınız yeterli işlem gücü sağlayamıyorsa, can sıkıcı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Oyun ayarlarında daha düşük bir ayrıntı düzeyi ayarlamak veya çözünürlüğü azaltmak bu konuda yardımcı olabilir. Kazanmanıza yardımcı olacak görüş mesafesi gibi şeyleri korurken ‘süsleri’ azaltmaya odaklanın.

Oyun ayarları tarafından destekleniyorsa FPS göstergesini açın ve sisteminizden saniyede 30-60 kare sıkıştırabilecek şekilde ince ayar yapın.

Daha fazla kare daha da iyidir, bundan daha azı ise shooter gibi dinamik oyunlar için genellikle oynanamaz kabul edilir. Çevrimiçi oyunlar için 60’tan yüksek FPS önerilir.

Güç ayarlarınızı optimize edin

Güç ayarları optimizasyonu dizüstü bilgisayarlar için olmazsa olmazdır, ancak masaüstü PC’ler için de önemlidir. AC gücünde oynadığınızdan ve en iyi performans modunun etkin olduğundan emin olun. Bunu ayarlamanın en kolay yolu, görev çubuğundaki pil simgesini tıklamak ve barı “en iyi performans” ayarının bulunduğu ‘en sağa’ kaydırmaktır.

Gereksiz uygulamaları durdurun

Kaynaklar için oyunla rekabet eden herhangi bir uygulama, ciddi bir gecikmeye sebep olabilir. Tüm tarayıcı pencerelerini, gereksiz sohbet uygulamalarını ve sistem düzeyinde olmayan ve oynadığınız oyunla ilgili olmayan diğer her şeyi kapatmanız, bu sorunun önüne geçebilir. Bu küçük hile bile gecikmelerle ilgili sorunu çözmek için yeterli olabilir.

Hangi uygulamaların en fazla bellek ve işlem gücü tükettiği hakkında fikir edinmek için Windows’un Görev Yöneticisi uygulamasını kullanın. Pencerenin alt kısmındaki “diğer ayrıntılar” düğmesini tıklarsanız, çalışan tüm işlemlerle ilgili ayrıntıları görebilirsiniz. Bu tabloyu “Bellek” ve “CPU” sütunlarına göre sıralayın ve en fazla kaynak tüketen işlemleri kapatın. Ayrıca, bu sırada arka planda çalıştığını bile bilmediğiniz bir mesajlaşma istemcisi veya başka göze batmayan bir uygulama gibi bazı ek suçlular da bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı düzenli tutun

Zaman geçtikçe, neredeyse her bilgisayar bir miktar hız düşüşü gösterir. Bu yavaşlamanın en büyük nedeni gereksiz dosyalar ve uygulamaların birikmesidir. Bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak için geçici dosyaları temizlemeli, gereksiz dokümanları arşivlemeli veya silmeli ve artık oynamadığınız oyunları kaldırmalısınız.

Yukarıdaki tüm adımlar uygulandığında, bilgisayarınız hatasız bir oyun aracına dönüşecektir. Artık oyunu kazanmak yalnızca bir taktik, eğitim ve takım çalışması meselesi haline gelir.

Okumaya Devam Et