Bizi takip edin

Haberler

Spor Tarihindeki En Büyük Veri Sızıntısı Olayına Dair Yeni Gelişme

Çok sayıda futbol kulübünü zor durumda bırakan bilgilerin kamuoyunda yer almasının arkasındaki siber korsanla ilgili iddianame tamamlandı…

tarihinde yayımlandı

Öncelikle hikâyenin baş aktörü Rui Pinto adlı bir Portekizli. Pinto, 2015 yılında ortaya çıkan ve ‘skandal’ olarak yorumlanan futbol dünyasına dair çok sayıda gizli verinin kamuoyunda yer almasının arkasındaki siber korsan…

Söz konusu veriler, Avrupa profesyonel futbol dünyasındaki sansasyonel finansal işlemleri ortaya çıkarmış, yetkilileri ve çok sayıda büyük kulübü zor durumda bırakarak sözleşme detaylarını, hatta futbolcuların vergi numaralarını da içeren kritik önem taşıyan bilgileri gündeme taşımıştı. Gelişmeler, futbol dünyasına dair karanlık yüzü göstermesi nedeniyle tartışmalara neden olmuştu.

En nihayetinde ise spor tarihindeki en büyük veri sızıntısı olarak tanımlanan olayların devamında Pinto, 16 Ocak’ta Macaristan’da yakalanmış ve ülkesine iade edilmişti.

147 ayrı suçtan yargılanacak

Portekiz Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 21 Mart’tan bu yana tutuklu durumda bulunan siber korsanla ilgili iddianamesi tamamlandı. 30 yaşındaki Pinto’nun verilere yasal olmayan yollarla erişim, bilgisayar hack’leme gibi konulardaki 147 ayrı suçtan yargılanacağı kaydedildi.

Programlar ve dijital araçlar kullanarak yetkisiz şekilde bilgisayar sistemlerine/e-posta adreslerine girdiği suçlamasıyla yüzleşecek olan siber korsan ise ‘yanlış bir şey yapmadığını, tek amacının gerçekleri gün yüzüne çıkarmak olduğunu’ belirtiyor.

Tarihi henüz açıklanmayan duruşmanın sonucu merakla bekleniyor.

Okumaya Devam Et