Bizi takip edin

Bankacılık

SMS doğrulamasıyla internet bankacılığı yeterince güvenli mi?

İnternet bankacılığı, hatta mobil bankacılık giderek yükseliyor. Güvenliğin en önemli alanlardan biri de şüphesiz bankacılık. Günümüzde bankalar çoğunlukla iki aşamalı doğrulama yöntemlerini etkin biçimde kullanıyor. SMS, yani kısa mesaj da bunlardan biri. Çoğu kullanıcının kafasındaki “İnternet bankacılığında SMS’le doğrulama kullanıyorum; kendimi yeterince güvende hissetmeli miyim?” sorusuna yanıt arıyoruz.

tarihinde yayımlandı

Kısa mesaj servisi (SMS) doğrulamasında mesaj kullanıcının daha önce kaydettiği cep telefonu numarasına geleceği için bu uygulama, finansal kurumlar açısından bakıldığında, işlemi yapan kişinin doğru kişi olduğunu anlamakta bir kanıttır. Bu açıdan bakıldığında sistem kendi başına güvenli diyebiliriz.

Ancak “tuş kaydedici” gibi kötü amaçlı yazılımlar bilgisayara sızmışsa siz klavyenizden yazarken online bankacılık bilgilerinizi, şifrenizi veya kredi kartı numaranızı ele geçirebilir ya da “phishing” yöntemiyle bankanızın sayfasını taklit eden bir sayfaya şifrenizi ve hesap bilgilerinizi giriyor olabilirsiniz.

Bu sebeplerle bilgisayarınızı, tabletinizi ve cep telefonunuzu güvenli internet ve mobil güvenlik çözümleriyle korumalısınız.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir